Embed

Apikoğlu'ndan açıklama Beşlerden öfke.

Apikoğlu'ndan açıklama geldiGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın geçtiğimiz Cuma akşamı açıkladığı listede adı yer alan Apikoğlu'ndan açıklama geldi.

Şirket sitesinde yapılan açıklamada, "Firmamızın Cuma gecesi teşhir edilen ilk grupta yer alması, uygulanan test yönteminden kaynaklanan talihsiz bir durumdur" denildi.


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın taklit ve tağşiş (saflığı bozan katkı maddesi) yapan altı firma ile ilgili yaptığı açıklamada Apikoğlu markası ile üretim yapan Etsan Gıda firmasının da adı yer aldı. Bakanlık açıklamasında, Apikoğlu Acılı Kangal sucukta kanatlı eti (tavuk ve hindi) tespit edildiği açıklandı.
Bakanlığın sitesinde açıkladığı liste sonrası Apikoğlu’nun sitesinde konu ile ilgili bir açıklama yapıldı. “Talihsiz bir durum; Ancak tedbirlerimizi arttırarak sürdüreceğiz” başlığı ile yapılan açıklamada, Bakanlığın, yaptığı test sonuçları kamuoyu ile paylaşması uygulamasının desteklendiği ifade edildi.

Apikoğlu markası ile 100 yıldır üretim yapıldığı hatırlatılan açıklamanın devamında “Firmamızın Cuma gecesi teşhir edilen ilk grupta yer alması, uygulanan test yönteminden kaynaklanan talihsiz bir durumdur. Ancak firmamız bundan da gerekli dersleri çıkarmış olup yeni önlemleri hızla devreye sokacaktır.

İlgili test yöntemi ürünün içinde kanatlı oranını yüzde olarak tespit edememekte, sadece ‘var’ ya da ‘yok’ demektedir. Ürün içinde binde bir, hatta DNA dizisi halinde kanatlı ürün olsa dahi ‘var’ sonucu çıkabilmektedir.
Ülkemizdeki tüm et tesislerinde kırmızı ve beyaz et üretimi aynı çatı altında yapılmaktadır. İlgili kodeks gereği kırmızı et- tavuk karışık üretim yapıldıktan sonra makinelerin yıkanması ve yüzde 100 dana üretimine geçilmesi öngörülmektedir. Tesislerimizde de bu kurala titizlikle uyulmakta, tavuk-hindi karışımlı mamüllerin üretimi yapıldıktan sonra makineler temizlenip yüzde 100 dana üretimine geçilmektedir.

Biz yüzde 100 dana ürünlerine kanatlı eti koymadığımıza eminiz. Ancak üretim sırasında eser miktarda bulaşmalar olabilmektedir.

Yine de şirketimiz sektörü yıllardır rahatsız eden ve sivil toplum örgütlerinde hep tartışılan bu talihsiz duruma bir son vermek için yeni kararlar almıştır. Yaptığımız makine yatırımlarıyla tavuk ve hindi eti kullandığımız ürünlerin hattını tamamen ayıracağız. 15 Mayıs 2012 tarihinden sonra binde bir dahi karışma olmayacağını kamuoyuna taahhüt ediyoruz" denildi.

Asırlık marka
Kayserili Apikoğlu Kardeşlerin kurduğu marka, 100 yılı aşkın bir süreden beri üretim yapıyor. Temeli 1910 yılında Kayseri'de atılan Apikoğlu, 10 yıl sonra İstanbul'a taşındı. İstanbul Alibeyköy'de uzun bir süre üretim yapan Apikoğlu, daha sonra Tuzla'ya taşındı. Apikoğlu bünyesinde 120 kadar et ürünü üretimi yapılıyor.

hurriyet

 

***

 

İşte sahte ve sağlığa zararlı o ürünler.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı önce sahte bal üreten firmaları, ardından da insan sağlığına zararlı gıda maddesi üreten firma ve markaları açıkladı.


Gıda sektöründe arka arkaya gelen olumsuz haberler tüketicilerinin güvenini zedelerken, günlük hayatta çok sık kullanılan ürünlerde sağlığa zararlı maddelerin bulunması tüketicilerin tedirginliğini arttırıyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı önce sahte bal üreten firmaları, ardından da insan sağlığına zararlı gıda maddesi üreten firma ve markaları açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde ise Starbucks'ın, çilekli Frappuccino içeceklerinde böcekten elde edilen boya maddesi olan karmini kullandığını kabul etmesiyle farklı gıda maddelerinde kullanılan Karmin yeniden tartışmaya açılmış oldu. Rotahaber, sahte bal başta olmak üzere insan sağlığına zararlı maddeleri ve böcek içren ürünleri tek tek açıklıyor. İşte o markalar ve ürünleri..

BALDERESİ

BALTEKNESİ

MAXİTAT

OSKAR

OSMANLI BAL

APİKOĞLU KANGAL SUCUK

GÜLDEM PEYNİR ÜRÜNLERİ

TEPE TULUM PEYNİR

ULUDAĞ SOSİS

EFRAHİM USTA LOKANTASI /İZMİR AT-EŞEKETİ ÇIKTI

ÜLKER GOFRET -CARMİN BÖCEK BOYASI ÇIKTI

BİG BABOL-CARMİN BÖCEKBOYASI ÇIKTI

ÇOKOKREM ÇİLEK AROMALI-CARMİN BÖZEK BOYASI ÇIKTI

ÜLKER ÇOKOMEL-CARMİN BÖCEK BOYASI

DANONE DANETTE -CARMİN BÖCEK BOYASI ÇIKTI

ÜLKER DANKEK-CARMİN BÖCEK BOYASI BULUNDU

DANONE DANY ÇİLEK AROMALI SÜT-CARMİN BÖCEK BOYASI BULUNDU

DR.OETKER BÖĞÜRTLENLİ SOS-CARMİN BÖCEK BOYASI

FİRTS SENSATİONS-CARMİN BÖCEK BOYASI

ÜLKER İÇİM PUDİNG-CARMİN BÖCEK BOYASI

ÜLKER PUDİNG-CARMİN

JELİBON-CARMİN BÖCEK BOYASI

ETİ KAYMAKLIM-CARMİNBÖCEK BOYASI

ÜLKER KEKSTRA-CARMİN BÖCEK BOYASI

PINAR KİDO-CARMİN BÖCEK BOYASI

HALK KREMALI-CARMİN BÖCEK

ÜLKER KREMİNİ..-CARMİN BÖCEK BOYASI

Kaynak ve detaylar...

http://fotogaleri.rotahaber.com/haber/2705/1/Haber

 

***

 

Beşler Sucuk Bakanlığa ateş püskürdü

 

Beşler Sucuk Bakanlığa ateş püskürdü

16 Nis 2012 (14:09)

Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı'nın internet sitesinde yayınladığı raporda sosise iç organ kattığı belirtilen Beşler Et Tesisleri, Tarım Bakanlığı'na ateş püskürdü.Firma yetkililerinden zincir marketlerin satın alma müdürlerine gönderilen yazıda, Karizma Gıda (Beşler Et) ile ilgili bakanlık tarafından yayınlanan rapor sert bir dille eleştirilirken, 89 üründen sadece 1 tanesinde iç organ katkısı bulunması "manidar" olarak nitelendirildi.

Bilgilendirme mailinde Tarım Bakanlığı'na eş numune gönderileceği ve TÜBİTAK'a tekrar analiz yaptırılacağı vurgulanırken, piliç eti kullanımında kıkırdak doku bulunmasının yaygın bir durum olduğu ve 'Yabancı doku ve iç organ" olarak tanımlandığı belirtildi.

Bakanlık raporda şöyle demişti:

  -''Uludağ'' marka soyulmuş sosis üreten Karizma Beşler Et Tesisleri Kemerburgaz Cad. No 76 Kağıthane /İstanbul (yabancı doku, iç organ tespiti) (parti seri no: SN 08-P1) 

Beşler'in gönderdiği yazılı açıklama:


retailnews

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !