Embed

Domuz bağlı katillerin tahliyesi tamam, sırada parti var.

Domuz bağlı katillerin tahliyesi tamam, sırada parti var.

 

Domuz bağlı katillerin tahliyesi tamam, sırada parti var.

Hizbullah parti hazırlıklarına hız verdi!

Örgütün avukatlığını yapmış isimler Kürt-İslamcı bir siyasi partinin gerektiğini iddia ederken, Kürt sorununda İslamcı bir çözümü savunan kesimler de Hizbullah’a siyaset kanallarının açık tutulması gerektiğini söyleyerek durumdan duydukları “memnuniyeti” dile getirdi.Akşam gazetesinin haberine göre 90'lı yıllarda Kürt illerinde gerçekleştirdiği katliamlarla anılan Hizbullah, iki ayrı partinin kuruluşu için Diyarbakır'da yoğun bir çalışma yürütüyor. İlk oluşumun liderliğini, mahkeme kararıyla kapatılan Mustazaf-Der'in Başkanı, Hizbullah davalarının avukatı Hüseyin Yılmaz yapıyor. Kendilerini 'Azadi İnsiyatifi' olarak tanımlayan ikinci grubun başında ise bir başka Hizbullah Avukatı Sıdkı Zilan var, her iki grubun ortak yanı ise Kürt-İslamcılık.


“AKP İslamcı değil, BDP Kürtlerin hakkını savunmuyor”

Mustazaflar Hareketi Başkanı Hüseyin Yılmaz:

"Mustazaf- Der'in kapatılması bizim partileşme sürecimizi hızlandırmıştır. Programımızı ve tüzüğümüzü şekillendirmeye çalışıyoruz.

Hareketimizin ana gövdesini Kürtler teşkil ediyor olsa da kendimizi etnik alanla sınırlamıyoruz. İslami referans alarak siyaset yapacak, buna göre toplumsal sorunlara çözüm üretecek bir siyasi yapıya ihtiyaç var.

Bu ülkede yaşayan Türklerin de, Kürtlerin de, Arapların da, Lazların da dini İslam'dır. Halkın yüzde 98'i Müslüman'dır. 'İslam' üst kimlik olarak toplumu bir arada tutan ortak payda olabilir.Türklerin sahip olduğu tüm haklar, Kürtlere ve diğer kavimlere de verilmeli. Kürtçe ikinci resmi dil olmalı. Anayasada ve yasalarda Türkçülüğe vurgu yapan maddeler değiştirilmeli.


Laiklik kaldırılmalı.

AK Parti'nin İslami kimliği yok. Milliyetçi -muhafazakâr bir partidir. BDP de Kürtlerin haklarından ziyade PKK ve Öcalan'ın meşruluğunu sağlamaya çalışıyor.

Hareketimiz içinde geçmişte Hizbullah'tan yargılanmış insanlar da var, PKK'dan yargılanmış insanlar da. Bu insanlar legal alanda çalışmak istiyorsa bizimle çalışabilir.

Ne Hizbullah'ı ne PKK'yı düşman olarak görmüyoruz."


sol.org

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !