Embed

Düşünce gücüyle hareket eden robot.

İsviçreli bilim adamları düşünceyle kontrol edilebilen robotun uygulamalı gösterimini yaptı.İsviçreli bilim adamları, kısmi felç geçirmiş hastaların sadece düşünceleriyle bir robotu nasıl kontrol edebildiklerinin uygulamalı gösterimini yaptı.İsviçre'nin Lozan kentindeki Federal Teknoloji Enstitüsü'nden bilim adamlarının deneyi, bilim dünyasını, hareket edemeyecek durumdaki hastaları, uzaktan kontrol edebildikleri bir 'avatar' robot aracılığıyla çevresiyle etkileşim içinde olabilmelerini sağlamaya bir adım daha yaklaştırdı.Yapılan deneyde, İsviçre'nin Sion kasabasındaki bir hastanede kısmi felç geçirmiş durumdaki hasta, 100 kilometre uzaklıktaki üniversitede bulunan bir robotu yönetmek için parmaklarını hareket ettirdiğini hayal etti.Daha önce de ABD ve Almanya'da felçli olmayan hastalarla benzeri deneyler yapılmıştı. Ancak İsviçre'deki deneyde, diğer deneylerde olduğu gibi beyin sinyallerini kontrol etmek için beynin içine yerleştirilmiş implantlar yerine, hastanın başına yerleştirilen bir başlık kullanıldı.Bruce Willis’in başrolünde oynadığı 2009 yapımı gelecekte geçen filmde insanlar sağlık ve güvenlik gerekçeleriyle evden çıkmadan yaşamlarını sürdürüyorlardı. Yaşamlarını devam ettirebilmek için ise beyin güçleriyle yönlendirebildikler robotları kullanıyorlardı.

İtalyanların başını çektiği bilim adamları ekibi Roma'da yaptıkları basın toplantısında, trafik kazasında dirseğinden itibaren sol kolunu kaybeden Pierpaolo Petruzziello adlı hastanın koluna geçen sene elektrotlarla protez bağladıklarını, elektrotların bağlı olduğu bir ay süreyle hastanın parmaklarını hareket ettirmeyi, yumruk yapmayı ve eşyaları tutmayı öğrendiğini anlattılar.Bilim adamları, deney süresince protezi kola takmadıklarını sadece elektrodlarla bağladıklarını vurguladılar.
 


Basın toplantısında 26 yaşındaki Petruzziello'nun konsantre olarak elini nasıl hareket ettirdiğinin görüldüğü bir video da gösterildi.
 


Avrupa Birliği'nin finanse ettiği 2 milyon avroluk projenin tamamlanması 5 yıl aldı.
Uzmanlar, deneyde protezin hastaya bir ay bağlı kaldığını hatırlatarak, protezin daha uzun süreli bağlı kalacağı bir deneyin yapılabilmesi için en az 2-3 yıl gerekeceğini söylüyorlar. Bilim adamlarının ilk önce saç teli inceliğindeki elektrotların daha uzun süre bağlı kalıp kalamayacağını araştırmaları gerektiği belirtiliyor.

 

Sabah
 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !