EHLİYET:SÜRÜCÜ EHLİYETLERİNİN DEĞİŞİMİ:

SÜRÜCÜ EHLİYETLERİNİN DEĞİŞİMİ:

      Pek çoğumuzun haberi olmayabilir. 2009 sonuna kadar tüm ehliyetlerde TC kimlik numarası olması gerekiyor. Trafik kazasına karışanlar artık tutanağı kendileri tutuyor. Bu iş için de yeni ehliyet gerekiyor. Belli bir geçiş süresi tanınmış. Şu anda kuyruk yok ancak bir an önce ehliyetinizi değiştirmenizi oneririm.
 
Gereken evrak:

6 tane vesikalık foto
Herhangi bir hastaneden sağlık raporu (tam teşekküllü devlet hastanesine gerek yok ufak özel hastaneler de bu belgeyi veriyor, göz ve el titremesini kontrol ediyorlar ve 4 resim burada gidiyor)
Nüfus kağıdı önlü arkalı fotokopi 2 nüsha
Ehliyet fotokopisi ve aslı  
Önce hastane raporunu alıp diğer belgelerle beraber (İL ) İlçe Emniyet Müdürlüğüne şahsen gitmeniz gerekiyor çünkü ilk gün yeni ehliyetinize boşken imzanız gerekli.
Bir hafta sonrada eski ehliyetinizi alıp yenisini veriyorlar.
Hastane raporu 20 dakika,ilk başvuru 10 dakika , ehliyeti almak 5 dakika sürüyor. Yığılma başlarsa bu sure daha da uzayacak dogal olarak.Kolay gelsin 
FİKRET DADAŞ Araştırmacı-Gazeteci   fikretdadas?hotmail.com

------------

İşte konu hakkındaki gerçek açıklama:

Kaynak:http://www.izmirpolis.gov.tr/

Trafik Tescil Şube Müdürlüğünden Duyurulur. 

“ Son günlerde kamuoyunda yaygın şekilde konuşulan ve internet ortamında da hızla yayılan; Tescil-Trafik ve Sürücü Belgeleri vb. gibi Emniyet Müdürlüklerince verilen tanıtıcı belgelerin mutlaka değiştirilmesi gerekliliği yoksa Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayanların belgelerinin geçersiz sayılacağı yönünde kaynağı belli olmayan haberlerin vatandaşlarımızı yanılttığı görülmektedir. Yukarıda sayılan bu belgeler, ancak geçerlilik süreleri dolduğunda, yitirildiğinde veya yıpranma sonucu yenileme ihtiyacı doğduğunda Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralı yeni belgelerin düzenleneceği diğer durumlarda kullandıkları belgelerin hala geçerli olduğu değerli vatandaşlarımıza önemle duyurulur.”

---------

Diğer yazışma detayları:

Sayın hemşehrilerim,
Ehliyet değişimi ile ilgili olarak, ehliyetlerde de  kimlik no uygulaması olduğundan, herhangi bir kaza ya da başka bir şeyde Ehliyet ile kimlik numarasının aynı ehliyetnamede  olmamasından kaynaklanan bazı işlem hataları ya da eksiklikleri , ya da o anda kişilerin hafızasında

kimlik nosunun olmaması nedeniyle ehliyet değişiminde yarar görülüyor.
Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün bir değerli hemşehrimize  gönderdiği ve bugün zaten basında da yer alan "ehliyet değişimine gerek yok " şeklindeki habere  rağmen,Emniyet Genel Müdürlüğü yeni ehliyetleri de tanıtmıştır.. Bu da unutulmamalıdır.
Grubun ehliyet değişimi ile ilgili olarak bilgilenmesi açısından gruba  yazıyı gönderdim.
Ancak geniş bir zaman dilimi ;  2 yıl içinde bu ehliyetlerin değişeceği de bir gerçektir..HEr şeyde olduğu gibi son anda açıklamayı yaparlar,biz de koştururuz değişim için.
 Basına da yansıyan haber linki;
http://www.milliyet.com.tr/default.aspx?aType=HaberDetay&ArticleID=546630 

Bilgilerinize sunulur
 
Fikret Dadaş                fikretdadas?hotmail.com
Araştırmacı- Gazeteci
*********
Değerli Hemşehrilerim,
Bir vakit önce kıymetli hemşehrimiz Fikret Dadaş Bey’in ehliyet değiştirme konusunda bilgi maili yayınlanmıştı. Bunun üzerine ben de ehliyetimi değiştirmek üzere hazırlanırken, Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne konuyu teyid ettirmek istedim ve sordum. Gelen cevap aşağıdadır,bilgiinize sunarım.

Selam ve saygılarımla.

M.Gültekin TURAN
SAYIN TURAN, 2006/33 sayılı Başbakanlık Genelgesince; ………………, mevcut bulunan her türlü form, beyanname, kimlik kartı, sürücü belgesi,pasaport gibi tanıtıcı belgelerin “tükenmesini takiben”,kişiler adına düzenlenecek her türlü belgede Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasına yer

verilmesi ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının yer almadığı kayıt,form,belge düzenlenmemesi istenilmiştir.

 Genelge doğrultusunda,Mevcut Sürücü Belgenizi değiştirmenize gerek yoktur. Ancak yıpranması,

kaybolması ve değiştirilmesi durumlarında yenilenebilir. Bilgilerinize
basin@ankaraemniyet.gov.tr

Bilgi için yazışma adresi:
http://www.ankaraemniyet.gov.tr/online.php?id=1

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !