Embed

Evrenin haritası

Değerli arkadaşlar, Bilim dünyası olanca hızıyla çalışıyor; işte Evrenimizin şimdiye kadar tespit edilmiş en hassas haritasını da çıkardılar... Bu küçük resim aslında her biri 4096x4096 piksellik 18240 resimden oluşmuş muazzam bir katalogdur.

NASA'nın 2009 yılında hizmete soktuğu WISE teleskopunun 2 yıl süreyle Evreni taradığı ve her seferinde 10-15 saniyelik duraklamalarla çektiği 2,7 milyon görüntüden elde edilen bu harita toplam 564 milyon nesneyi (yıldız, bulutsu veya galaksi) içeriyor... Çıplak gözle Galaksileri görmek mümkün değil. Kendi Galaksimizdeki 400 milyar yıldızdan da, parlak bulutsuz bir gecede bile, en fazla 1-2 bin kadar yıldız görebildiğimizi düşünecek olursanız, insan gözünü 100 bin defa daha güçlendiren bu teleskopun yaptığı işin değerini anlayabilirsiniz... Buna rağmen resme yansıyan nesneler Evrendeki mevcudun (100 milyar galaksi+400 milyar yıldız) yüzde biri bile değil! Daha önce de bir iletide söylemiştim: Bu koca Evrende çok büyük olasılıkla TEK değiliz, ama çok büyük olasılıkla YALNIZ’IZ. Bu nedenle hem beşiğimiz, hem de mezarımız olan, dedelerimizden emanet, torunlarımızdan ödünç aldığımız Gezegenimizi korumasını bilelim. æWISE teleskopuyla alınan Evren haritası. Ortadaki parlak bölge kendi galaksimizin ortasından geçen hat üzerindeki yıldız yoğunluğundan kaynaklanıyor. Elde edilen bu muazzam haritayı gözümüzün önünde canlandırmak için yarıçapı 50 metre! Olan büyük bir balon düşünelim. Haritamız bu balonun yüzeyi olsun; işte bu yüzey üzerindeki her cm2 de ortalama 2 nesne bulunuyor demektir!

D. Ali Ercan

***

21'inci yüzyılın en büyük gökbilim projesi Alma, Şili'deki Atakama Çölü'nde başlatıldı. Alma Teleskobu'nun evrenin derinliklerinden aldığı ilk görüntü de basınla paylaşıldı.
Astronominin 'altın çağı' başladı

***

nasa.gov

***

 


Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !