FETHULLAH, GİZLİ KAMERA ÇEKİMLERİ....

Fethullah Gülen'in İç Yüzü / Gizli Kamera Görüntüleri
 

 
 
 
Uzun olduğu için biraz beklemeniz gerekiyor.
Mutlaka izleyin.

Paylaşım:Engin Demirkollu                                                      engindemirkollu?gmail.com

*******

Fethullah Gulen Dinler Arasi Diyalog dergisine cikti!

 

Gülen, Interreligious Insight dergisinde
Lake Forest College Dini İlimler Fakültesi Başkanı Prof. Ron Miller, "Interreligious Insight" adlı dinlerarası diyalog dergisinin 5. sayısında M. Fethullah Gülen'in "Essays-Perspectives-Opinion" kitabının tanıtımına geniş yer ayırdı.

Prof. Miller, yaz ayında Türkiye'ye yapmış olduğu gezide okuduğu kitabın kendisini çok etkilediğini, İslam'ın anlaşılmakta zorlanılan bazı konularını Gülen'in çok açık ve net bir şekilde açıkladığını ifade etti. Miller, Fethullah Gülen'in fikirlerini benimsemiş Türk insanının açmış olduğu okulları ve değişik müesseseleri görme fırsatı bulduğunu ve bu müesseselerde derin bir inançla bilimin diyalog zemininde kaynaşmış olduğunu belirtiyor.

Miller'a göre Gülen'in mesajının temelinde daha yaşanabilir bir dünya ortaya çıkarmak için kuvvetli bir dini inançla pozitif bilimleri harmanlamış ve bunları diyalog zemininde harmanlayan bir nesil yetiştirme amacı var. Prof Miller, "Fethullah Gülen, kitabında demokrasinin İslam'a ters olmadığını, bilakis Amerika'da ve Fransa'da en iyi şekilde uygulandığı düşünülen demokrasi akımlarının İslam'ın doğduğu ilk yıllardan itibaren var olduğunu söylüyor." diyor.

Prof. Miller'in, Gülen'in özellikle üzerinde durulmasını istediği görüşleri şunlar: İslam'a göre güçlü olmanın anahtarı doğruluk ve dürüstlüktür. İslam'da hak ve adalet esastır. İnanç ve düşünce özgürlüğüne, şahsi mülkiyete ve insan sağlığına kesinlikle tecavüz edilemez. İslam dini, şahısların özgür iradelerini kullanarak şekillendirdikleri ve birbirlerine karşı çeşitli sorumluluklar yüklendikleri bir dindir.

Miller ayrıca Gülen'in din mensupları arasındaki diyaloga önem verdiğine de dikkat çekiyor. Miller, Gülen'in sadece son yüzyılda Hıristiyanlar tarafından öldürülen Müslüman sayısının bütün tarih boyunca Müslümanların öldürdüğü Hıristiyan sayısından daha çok olduğunun ve yüzyıllardır Müslümanlarda batı dünyasına karşı bir ön yargı oluştuğunun altını çizdiğini belirtiyor.

Miller'a göre Gülen, tarihi olayları kendi tarihsellikleri içerisinde bırakmayı ve barış dolu bir dünya için diyalogu öneriyor. Miller kitaptaki genel üslubun çok yumuşak olduğunu ve Gülen'in barış diliyle yazdığını belirtiyor. Kitap tanıtımının sonunda ise bir probleme de çözüm önerisini yine kendisi getiriyor: "Bazıları merak ediyor. Aşırı olmayan orta yollu Müslümanlar neden dünyada Müslümanlar aleyhine gerçekleşen birçok olaya karşı seslerini yükseltip tepki göstermiyorlar? Cevabını merak eden Gülen'i okumalı."
 

2007-04-09 16:22:27  ALINTI..

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !