Gazeteci Gürkan Hacır'ın Programı Yayından Kaldırıldı.

Muhalefetin işine son verdiği gazeteci Gürkan Hacir

SKY Türk’te Önder Sav skandalı
Bugün aslında CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın Silivri’de düzenlemiş olduğu “Yerel Yönetimler Değerlendirme Toplantısı”na ilişkin görüşlerimi yazacak ve ilçe başkanlarının konuşturulmamasının sebeplerini irdeleyecektim. CHP İstanbul İl Başkanlığı, Silivri Klassis Resort Otel’de (bu otelin hikayesi de ayrı bir konu, otelin sahibine plan tadilatıyla trilyonluk rant sağlandı) yaptığı toplantıda, 39 ilçe başkanını, dolayısıyla CHP örgütlerini yok saydı. Belediye başkanları konuşturulurken, örgütün temsilcisi olan ilçe başkanları toplantıya sadece “izleyici” olarak katılabildi.

Bu meseleyi, önümüzdeki günlerde irdeleriz. Nasıl olsa, CHP’de sular durulmak bilmiyor. Durulacağa da benzemiyor. Çünkü; Genel Sekreter Önder Sav, yakın çevresine talimat vererek, “Eski tüzüğün uygulanması için harekete geçin. Güçlü Genel Sekreterlik makamı ortadan kaldırılamaz” diyor. Sav, bununla da yetinmeyerek, “Yeni tüzükte 13 genel başkan yardımcısı olacak. Ben 13 adamdan biri olmam” sözleriyle Kılıçdaroğlu’na karşı bayrak açacağının işaretlerini veriyor. Sav, belli ki çarşamba günü yapılacak olan Parti Meclisi’nde kendisine yakın isimleri konuşturarak, “Baykal döneminde uygulanan tüzüğe dönmek için kurultaya gidelim” çağrısı yaptıracak.

Birkaç haftadır yazıyorum. Geride bıraktığımız günlerde, hem CNN Türk, hem de TRT Türk’te anlattım. Program yaptığımız Radyo Box’ta da dinleyicilerimizle paylaştım. CHP içinde birileri artık çıkıp Önder Sav’ın ihtiraslarına ‘’dur’’ demek zorunda. Çünkü; Sav’ın ihtirasları, CHP’yi AKP karşısında her geçen gün zayıflatıyor. “Eski tüzüğü isterim. Eski tüzükteki Güçlü Genel Sekreterlik makamını bırakmam. Yeni tüzüğü de kabul etmem” diretmesi, CHP’nin enerjisini tüketiyor.

Sav’ın ihtiraslarının ve eleştiri kabul etmeyen kişiliğinin CHP’deki örgütleri nasıl bitkin bir hale getirdiğini yıllardır görüyoruz. Bu anlayış, ne yazık ki; CHP’yle sınırlı kalmıyor. Örgütleri korkutarak sindiren Önder Sav ve çevresi, gazetecilerin haklarında yazıp çizmesine de tahammül edemiyor. Gazetecilerin susturulması için ellerindeki “kamu gücü’’ kullanılıyor. “Milletvekilleri” CHP’nin kendilerine emanet ettiği kimliği, Önder Sav’ı eleştiren kişileri susturmak için kullanıyor.

İşte somut örnek:

18 Ekim gecesi, sevgili dostum Gürkan Hacır’ın SKY Türk’te tam altı yıldır hazırlayıp sunduğu Şimdiki Zaman adlı programa katıldım. Yaklaşık 2.5 saat süren program boyunca, hem CHP’yi hem de Genel Sekreter Önder Sav’ı anlattım. Gürkan Hacır, program süresince, konunun muhataplarına defalarca “Yayına katılın” çağrısı yaptı. Ancak buna rağmen, adı geçen kişiler, programa katılıp düşüncelerini anlatmak yerine “CHP MİLLETVEKİLİ” kimliğiyle, SKY Türk’ün Genel Müdürü Barış Tünay’ı aramayı tercih etti. Tünay’a hem beni hem de Hacır’ı şikayet eden CHP’li milletvekilleri, “Kanalınızda Önder Bey’e küfrediliyor” yalanını söyledi. Mesleği gazetecilik olmayan Barış Tünay, kendisini arayanlara, “Beni değil, programı arayın ve konuşun” demek yerine, telaşa kapıldı. Programcısını savunamadı. Oysa; SKY Türk’te canlı yayın sürerken, adı geçen kişilere defalarca çağrı yapılmıştı.

Önder Sav’ın yakın çevresi, SKY Türk’e yönelik baskılarını hafta boyunca sürdürdü. SKY Türk Genel Müdürü Barış Tünay’ı arayan CHP’li yöneticiler, “Gelin, yayına katılın, düşüncelerinizi canlı yayında anlatın” çağrılarına ise kulak asmadı. Ve bu taciz, tam sekiz gün boyunca devam etti. “Önder Sav’a küfrediliyor” yalanı hafta boyunca bir baskı aracı haline dönüştürüldü. Yalan söylediğimizi ispat edemeyenler, söylediklerimizin aksini kanıtlayamayanlar, Gürkan Hacır’ın İNFAZINI İSTEDİ.

Ve SKY Türk TV’nin gazetecilikten gelmeyen Genel Müdürü, Önder Sav’ın yakın çevresinin baskıları sonucu, Gürkan Hacır’ın programını YAYINDAN KALDIRDI. Hacır’a herhangi bir gerekçe göstermeyen Genel Müdür Barış Tünay, yakın çevresine “Bir haftadır telefonlarım susmuyor. CHP’liler sürekli arıyor. Önder Sav’a küfredildiği söyleniyor. Programı o yüzden kaldırıyorum” dedi.

Önder Sav’ın yakın çevresinin telefonlarından bunaldığını söyleyen Tünay, belli ki, hafta içinde baskıların azalmasını bekledi. Çünkü; Hacır, benim katıldığım programın ardından MHP MYK Üyesi Celal Adan’ı konuk etmişti. Adan’ın programının bitmesinin ardından kanaldan arayan bir yönetici, “Programınızı kaldırdık” dedi.

Bu gelişme, SKY Türk’e yönelik baskının hafta boyunca devam ettiğini gösteriyor. Çünkü; Hacır, 24 Ekim gecesi Celal Adan’ı konuk ettiğinde kendisine programın kaldırılacağına ilişkin herhangi bir imada bile bulunulmadı. Ancak belli ki; Hacır’ı pazar gecesi yeniden ekranda gören Önder Sav’ın yakınları, telefon trafiğine yeniden başladı. Ve böylece, altı yıldır SKY Türk’te yayımlanan program ÖNDER SAV’ın yakınlarının BASKISI SONUCU KALDIRILDI.

Fazla söze gerek var mı bilmiyorum?

Önder Sav’ın yönettiği bir ülkede yaşamayı hayal dahi edemiyorum. Bu anlayışın yarın ülkeyi yönettiğini düşünebiliyor musunuz? Eminim; Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşlarına rahmet okuturlar. Muhalefetteyken basını susturanlar, kim bilir iktidardayken neler yapmazlar?

****

NOT: Bu yazıyı kaleme alırken, 18 Ekim’de yayımlanan programımızın tekrarını isteyen yaklaşık üç bin kişinin SKY Türk’ü aradığını öğrendim. SKY Türk’ün 0212 449 07 00 nolu telefonunu arayan üç bine yakın CHP’li programın tekrarını istemesine rağmen, bir sonuç alamamış. Bu durumu Çukurova Grubu’nun yöneticileri de dikkate alacaktır sanırım. Mehmet Emin Karamehmet, AKP iktidarının tüm baskılarına rağmen, bünyesinde çalışan gazetecileri korumasıyla ünlüdür. TOKİ’nin, Mustafa Sarıgül’ün, AKP’nin baskılarına boyun eğmeyen Karamehmet’in, SKY Türk’teki bu saçmalığa müdahale edeceğini umuyorum.

Barış Yarkadaş - Gerçek gündem.Com

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !