Embed

Gazilere izin verilmezken Esad karşıtları Kızılay’da eylem yaptı

Gazilere izin verilmezken Esad karşıtları Kızılay’da eylem yaptı.

Ankara’da miting izni isteyen gazilere izin verilmezken Esad karşıtları Kızılay’da eylem yaptı.

Bu vatan için kolunu, bacağını kaybedenlere yürüyüş izni vermiyorlar. Esad karşıtlarına ise her kolaylığı sağlıyorlar. Vicdanları sızlatıyorlar.Ankara’da miting yapmak isteyen gazilere, İçişleri Bakanlığı’ndan izin çıkmadı. Ama Esad karşıtları Kızılay’da polis korumasıyla eylem yaptı.
Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği’nin dünkü Ankara Tandoğan Meydanı’ndaki teröre karşı halk mitingine önce izin verildi, ardından da ‘güvenlik’ gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı’nın emriyle Ankara Valiliği tarafından iptal edildi.

Gazilere ve şehit ailelerinin mitingine izin çıkmazken dün Özgür Suriye Ordusu’nu (ÖSO) destekleyen Esad karşıtları Kızılay Meydanı’nda eylem yaptı. Suriye’deki muhaliflerin yandaşlarının güvenliği için polisler her türlü önlemi alıp, eylemcileri koruma altına aldı. Eylemcilere tepki gösteren Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi gençler ise polis barikatı ile engellendi.

‘Biz terörist miyiz?’
Aynı saatlerde Tandoğan Meydanı’nda bir araya gelen gaziler ve şehit yakınları, teröristten esirgenmeyen miting hakkının, milletin gazilerinden ve şehit yakınlarından esirgenmesine tepki gösterdi. Basın açıklaması yapan gazi ve şehit yakınlarına CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, CHP’li vekil İzzet Çetin de destek verdi. Gaziler açıklamada, “Biz niçin şehit olduk, niçin gazi olduk? Ne için? Yoksa biz mi teröristiz? Biz mi vatan hainiyiz?” diye konuştu.

 

*******

 

Beşar Esad mı Beşar Esed mi? 

 

Anadolu Ajansı, basın yayın organlarında farklı biçimlerde kullanılan ''Yabancı Özel Adların Yazılışı''nda birliktelik sağlamak için TDK ile ortak çalışma gerçekleştirdi. En dikkat çekici isim ise Suriye Devlet Başkanı'nın adı oldu. TDK, Beşşar Esed yazılması gerektiğini vurguladı.

AA sordu TDK yanıt verdi
Globalleşme ve Türkiye'nin dış siyasetteki etkinliği sonucu, basın yayın organlarında çok sayıda yabancı isim ve yer adı kullanılmaya başlandı. Haber metinlerinde TDK'nın Yazım Kılavuzu'nu esas alan AA, ''Yabancı Özel Adların Yazılışı'' konusunda, abonelerinin uygulamalarının farklı olmasını dikkate alarak, Türkçe kullanım ve dil birliği sağlanması amacıyla çalışma başlattı.

TDK Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin, AA'nın bu konudaki çalışmalarını değerlendirirken, ''Anadolu Ajansı'nın Türkçe hassasiyetini takdir ediyoruz'' dedi.

 

Suriye Devlet Başkanının ismi
TDK uzmanları, son aylarda basın yayın kuruluşlarında sıklıkla adı geçen kişilerin isimlerinin nasıl yazılması gerektiğini AA'nın talebi üzerine yeniden değerlendirdi.

TDK uzmanları, basın yayın organlarında ''Esat, Esad, Eset, Esed'' gibi farklı biçimlerde yazılan ve adının yazımı üzerinde mutabakata varılamayan Suriye Devlet Başkanı'nın adının ''Beşşar Esed'' olarak kullanılması gerektiğine karar verdi.

TDK uzmanları, ''Arap ve Fars kökenli bazı kişi adları, hem Türkler hem de Araplar ve Farslar tarafından kullanılmaktadır. Bu tür adlar Türkler tarafından kullanıldığı zaman Türkçe söylenişlerine göre yazılırlar. Aynı isimler Araplar ve Farslar tarafından kullanıldığında yine Türkçe söyleniş esas alınır; ancak tonlu ünsüzler olduğu gibi kalır: Ahmed, Bedreddin, Muhammed ve Necmeddin'' görüşünü belirttiler.
 

O isimler Türkçe'de böyle yazılmalı:
TDK uzmanlarına göre, AA'ya resmi bir yazıyla gönderilen ve aşağıda görevleri belirtilen ''Yabancı Özel Adların Yazılışı'' şöyle:

Suriye Devlet Başkanı: Beşşar Esed

BM Genel Kurul Başkanı: Nasır Abdülaziz en-Nasır

BM Genel Sekreteri: Ban Ki-mun

Rusya Başbakanı: Dmitriy Medvedev

Fas Dışişleri ve İş Birliği Bakanı: Sa'deddin el-Osmani

Hamas Lideri: Halid Meşal

Katar Emiri: Şeyh Hamad bin Halife es-Sani

Çin Devlet Başkanı: Hu Jintao

Çin Devlet Başkan Yardımcısı: Şi Cinping

Çin Başbakanı: Vın Ciabao

Çin Dışişleri Bakanı Yang Cieçı

Japonya Savunma Bakanı: Naoki Tanaka

Güney Kore Cumhurbaşkanı: Li Myong-bak

Kuzey Kore Lideri: Kim Cong-İl

Eski Ukrayna Başbakanı: Yulya Timoşenko

Nijerya Maliye Bakanı: Ngozi Okonjo-Iweala

t24.com.tr
 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !