HAŞİM KILIÇ:İBDA-C BAĞLANTILI OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

ANAYASA MAHKEMESİ BAŞKANI KILIÇ'IN İBDA-C BAĞLANTILI OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI 

Aydınlık Dergisi'nin bu haftaki bir haberi gündem yaratacak. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın terör örgütü İBDA-C ile bağlantılı olduğu ortaya çıktı. Türkiye'nin en yüksek yargı organının başkanlığı görevini yürüten Kılıç, 12 Eylül öncesinde İBDA-C lideri Salih Mirzabeyoğlu'nun başında bulunduğu hareketin yayın organı olan Gölge Dergisinin Ankara sorumlusuydu. Haşim Kılıç, Anayasa Mahkemesi üyeliğine Turgut Özal tarafından atanmıştı.
Şu anda Türkiye'nin varlığı için en önemli kararlar vermek durumunda olan yüksek yargı organının başkanı Haşim Kılıç'ın bir dönem terör örgütü İBDA-C ile bağlantısı olduğu ortaya çıktı. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, İBDA-C'nin 1975-1976'larda çıkardığı "Gölge" dergisinin Ankara Sorumlusuydu.

Bu iddiayı ilk kez İBDA-C'ye yakın Baran Dergisi 1 Mayıs 2008 tarihli sayısında ortaya attı. Bu hafta bayilerde olan Aydınlık Dergisi de Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın terör örgütü İBDA-C ile bağlantılı olduğunu güçlü kanıtlarla okurlarına duyurdu.

Gölge Dergisinin 1975-1976 yılında çıkan bazı sayılarında Ankara Temsilcisi olarak "H. Kılıç" yazarken, bazı sayılarında ise açıkça "Haşim Kılıç" yazıyor. Dönemin radikal İslamcı çevrelerine yakın kaynaklar da Haşim Kılıç'ın İBDA-C lideri Salih Mirzabeyoğlu hareketindeki bu görevini doğruluyor.

Haşim Kılıç ise bu iddiaları yalanlıyor: "Benim 1975, 1976 ve daha sonraki yıllarda o isimdeki bir dergiyle veya öyle kişilerle, guruplarla uzaktan yakından bir ilgim yoktur, olmamıştır. Künyede Haşim Kılıç diye geçse de, asla ilgim yoktur. Baran diye bir dergiyi görmedim, bilmiyorum. Ben o tarihlerde Sayıştay'da görevli devlet memuruydum. Müstafi addedilmem gerekir. Benim olmam mümkün değildir."

Haşim Kılıç İBDA-C'nin yayın organı Gölge'deki yöneticilik görevini yalanlıyor ancak terör örgütünün lideri Salih Mirzabeyoğlu "Tilki günlüğü" adlı 6 ciltlik kitabında birçok kez Haşim Kılıç'tan söz ediyor: "Sayıştay müfettişi Haşim Kılıç Bey… Yanında biri var… Haşim kızgın ve kavga etmeye gidiyor gibi… Yanındaki, ona mani olmak için ceketinin arkasından çekerken, sanki ceketi çıkacak… Haşim Bey'in üzerine sert bir şekilde gidiyorum ve vuruyorum… Sonra yatmış bir haldeyken ayağını buruyorum ve baş aşağı bir çukura sarkıtıyorum… Bu sırada o küçülüyor, bir çocuk olarak sağ pazumun üstüne oturmuş… Pazum, dikkati çekecek şekilde diri ve şiş… Memnun bir halde, alkışa mukabele eder gibi, elimle selamlıyorum!"

Haşim Kılıç hukukçu değil, Sayıştay denetçisi. Ancak hukukçu olmamasına rağmen, Sayıştay kanununa eklenen geçici bir maddeyle adaylar arasına girmesi sağlanıyor ve Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından Anayasa Mahkemesi'ne üye yapılıyor. Bu durum sert itirazlara gürültüye yol açıyor, Anayasa Mahkemesi geçici maddeyi Anayasaya aykırı bularak iptal ediyor.

Buna rağmen Özal, Anayasa Mahkemesi kararları geriye yürümez diyerek Kılıç'ın görevde kalmasını sağlıyor. Özal yalnızca Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararını işletmemekle kalmadı, o sırada devletin istihbarat birimleri tarafından bilgisine sunulan, Haşim Kılıç'ın İBDA-C bağlantısını dikkate almadı.
http://ulusalkanal.com.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=8494&Itemid=4

*************

Özal'ın 17 yıllık yatırımı,HAŞİM KILIÇ
http://ahmetdursun374.blogcu.com/4417916/

************

HAŞİM KILIÇ,ANAYASA MEHKEMESİ VE UMUTLAR.
http://ahmetdursun374.blogcu.com/16698861/

**********

Haşim Kılıç’ın niyetini okumak.

http://www.gazeteport.com.tr/YAZARLAR/NEWS/GP_225946

**********

Av.Ahmet Arslan
Salih Mirzabeyoğlu 9 seneden fazla süredir cezaevinde…....
Salih Mirzabeyoğlu'nun yılladır cezaevinde olmasına mukabil, hayatları Salih Mirzabeyoğlu'nun hayatı etrafında gezinmekle ve bundan prim devşirme hesabı ile geçmiş kişilerden birisi Cumhurbaşkanı, birisi Başbakan, birisi Anayasa Mahkemesi Başkanı, birçoğu da milletvekili… SalihMirzabeyoğlu, Üstad Necip Fazıl'ın en yakını iken -halen de öyle- Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğanda Büyük Doğu'nun ve Salih Mirzabeyoğlu'nun etrafında görünmeye çalışıyordu. Salih Mirzabeyoğlu Akıncılar teşkilatının liderliğini yaparken Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül onun etrafında gezinmekteydi.
http://anadoluhaber.blogspot.com/2008/05/salih-mirzabeyolu-niin-ieride-akp-niin.html

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !