Embed

İLK HELAL MARKET AÇILDI

İLK HELAL MARKET AÇILDI 

 

 

 

 

İLK HELAL MARKET AÇILDI, HEDEF SENE SONUNDA 140 ŞUBEYE ULAŞMAK

30 Temmuz 2011
Dünya Helal Gıda Birliği Derneği denetiminden geçirilen ürünlerin satıldığı Helal Marketler’in ilk şubesi Bursa’da açıldı.
---
FİRMALAR HELAL GIDA SERTİFİKASI İÇİN SIRAYA GİRDİ
31 Ağustos 2011
Vatandaşın aldığı ürünleri şüphe duymadan tüketebilmesi için firmalara helal gıda sertifikası verilmeye başladı.
---
HORMONLU SEBZEYE HELAL SERTİFİKASI YOK
24 Eylül 2011
Gıda maddelerinin üretimlerinde İslami esaslara uygunluk konusunda çalışmalar yapan Helal Denetim ve Sertifika Merkezi, et ürünleri ve unlu mamullerin yanında sebzeleri de mercek altına alıyor.
-----
DÖNER VE LAHMACUN ARTIK OKULDA ÖĞRETİLECEK
23 Eylül 2011
Merkezi Hollanda’nın Utrecht şehrinde bulunan Helal Food BV, Almanya sınırına yakın Goch şehrinde 9 bin metrekarelik dev lahmacun ve döner fabrikasını kısa zamanda faaliyete geçiriyor.
-----
TSE'DEN İLK HELAL ET SERTİFİKASI AYTAÇ'A
04 Ekim 2011
Çankırı’nın Çerkeş ilçesinde faaliyetlerine devam eden Aytaç tesisleri, TSE tarafından verilen ’Helal Et’ sertifikasını alan ilk şirket oldu.
--------
MALEZYA, HELAL ÜRÜN PAZARINDA LİDERLİĞE OYNUYOR
30 Ekim 2011
Helal gıda ve ürünlerde küresel üs olmayı hedefleyen Uzakdoğu ülkelerinden Malezya’nın Nisan 2012’de düzenlenecek Malezya Uluslararası Helal Fuarı’na özellikle Körfez ülkelerinden daha çok firma ve ziyaretçi çekebilme amacıyla çalışmalara başladığı kaydedildi.
------
KİM MARKET'TEN 'HELAL' SERTİFİKALI KURBAN
29 Ekim 2011
Türkiye’de her geçen gün sayısı artan Helal sertifikalı ürünlere Kurbanlıklar da eklendi.
-------
HELAL GIDA SERTİFİKASI MASAYA YATIRILDI
19 Kasım 2011
Helal ve Sağlıklı Gıda Platformu önderliğinde yapılan 1. Ulusal Helal ve Sağlıklı Gıda Kongresi’nde, helal gıdaya talebin giderek arttığı konuşuldu.
------
BURSA'DA HELAL GIDA PANELİ YAPILACAK
21 Kasım 2011
Dünyada giderek yaygınlaşan helal gıda uygulamasıyla ilgili Bursa’da Osmanlı Eğitim ve Kültür Derneği tarafından panel düzenleniyor.
-------
HELAL GIDA MASAYA YATIRILIYOR
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu helal gıdayı görüşecek.
25 Kasım 2011
--------
DİYANET İŞLERİ BAŞKANI GÖRMEZ: HELAL GIDA KONUSUNDA TÜRKİYE ÇOK GEÇ KALDI
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, helal gıda konusunda Türkiye’nin Avrupa’ya göre çok geç kaldığını söyledi.
26 Kasım 2011
-----
HOLLANDA'DA SENATÖRLER, HELAL KESİM YASAĞINA KARŞI ÇIKTI
Hollanda Meclisi’nin helal kesimi yasaklayan tasarıyı 30’a karşı 116 oyla kabul etmesinin yasa tasarısı Senato’da görüşüldü.
14 Aralık 2011
------
HOLLANDA HÜKÜMETİ, HELAL KESİME YASAK YERİNE DÜZENLEME GETİRİYOR
Hollanda hükümeti, helal kesim uygulamasının yasaklanmayacağını fakat bu uygulamayla ilgili sıkı düzenlemeler getireceğini açıkladı.
21 Aralık 2011
------
HELAL SERTİFİKASI YENİ PAZARLARIN ANAHTARI
Anadolu Teknik Elemanları Derneği (ANATEKDER) tarafından düzenlenen ‘Helal Gıda’ konulu konferansın konuşmacıları, ’Helal Gıda Sertifikası’nın önemine işaret ederek, ’Helal Gıda Sertifikası hem ticaret hem de sağlık yönüyle önemli.
24 Aralık 2011
-----
HELAL GIDA KONGRESİ'NE MÜFTÜLÜKTEN DESTEK GELDİ
Bursa Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, “İnsanlar helal gıdanın arkasında Diyanet’in olduğunu ve TSE onaylı logosunu gördükleri zaman rahatlıkla o ürünü tüketebileceklerini bilmeli” dedi.
31 Aralık 2011
------
SETBİR BAŞKANI YÖRÜK: HELAL ÜRÜN SERTİFİKASINI DİYANET ONAYLASIN
Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yörük, Türkiye’de verilen helal ürün sertifikasının uluslararası geçerliliğinde sorunlar yaşadıklarını belirterek, “İslam ülkelerinin çoğu, Türkiye’den ihraç edilen malı kabul etmiyor ve gümrükten sokmuyor.
08 Mart 2012
-----
YUMURTA İÇİN HELAL GIDA SERTİFİKASI ALDI
Kayseri’de bir yumurta üreticisi firma, merkezi Malezya’da bulunan kuruluştan yumurta ve yumurta üretimi sırasında tavuklara yedirilen yem ile ilgili helal gıda sertifikası aldı.
28 Şubat 2012
------
BAKAN ERGÜN: HELAL GIDA DENETİMLERİ ARTIRILACAK
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, helal gıda denetimlerinin artırılacağını söyledi.
16 Mayıs 2012
------
2 MİLYAR MÜSLÜMANIN 2 TRİLYON DOLARLIK HELâL GIDA PAZARINDAKİ PAYI YÜZDE 14
Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme, Sertifikalama ve Araştırma Derneği (GİMDES) Başkanı Hüseyin Kani Büyüközer, dünyada 2 trilyon dolarlık bir helâl gıda pazarının bulunduğu belirterek, ’2 milyar müslümanın bu pazar içindeki payı maalesef yüzde 14.
18 Mayıs 2012
--------
'HELAL GIDAYLA İLGİLİ 57 İSLAM ÜLKESİNDE YASAL DÜZENLEME YOK'
Tarım Orman ve Çevre Çalışanları Birliği Sendikası (TOÇ BİR-SEN) Trabzon Şube Başkanı Yaşar Seyis, dünyadaki 2 trilyon dolarlık helal gıda pazarının yüzde 14’ünün Müslümanlar tarafından gerçekleştirildiğini bilerek, ’Bunun sebebi, büyük oranda bilgisizlik ve bilinçsizliktir.
24 Mayıs 2012
------
TAYLAND HELAL GIDA İÇİN MÜSLÜMAN ÜLKELERLE İŞBİRLİĞİNE HAZIR
Müslüman ülkelerdeki helal pastasında pay almak için çaba gösteren Tayland, bu konuda faaliyetlerini genişletiyor.
21 Mayıs 2012
------
TÜRK FİRMALARI TAYLAND'DAKİ GIDA FUARINDA
Tayland’da düzenlenen ve sektörünün Güneydoğu Asya’daki en önemli fuarı niteliği taşıyan THAIFEX Tayland Gıda ve Tayland Helal Gıda Fuarı’na Türk firmaları bu yıl çıkartma yaptı.
24 Mayıs 2012
-------
KOZMETİK VE TEMİZLİK SEKTÖRÜNE DE HELAL SERTİFİKASI GELİYOR
Dünya Helal Gıda Birliği Derneği Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Gelir, gıda sektörünün ardından kozmetik ve temizlik sektöründe de helal sertifikası getirileceğini söyledi.
29 Mayıs 2012
------
HOLLANDA'DA HELAL KESİM KONUSUNDA ANLAŞMA SAĞLANDI
Hollanda’da aylardır süren helal kesim tartışmasına son veren hayvancılıktan sorumlu Devlet Bakanı Hans Bleeker, anestezisiz hayvan kesimini yeni şartlara bağladı.
11 Haziran 2012
--------
ORDU'DA HELAL GIDA PANELİ
Tarım Orman ve Çevre Çalışanları Birliği Sendikası (TOÇ-BİR-SEN) ve GİMDES işbirliğiyle Ordu’da helal gıda paneli düzenlendi.
28 Haziran 2012

Kaynak: showhaber.com

*****

Helal Et Sertifikası’ ne getiriyor?

A.Ü.Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi ABD'ı öğretim üyelerinden emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Bülent MUTLUER'in kaleme alıp dini ve teknik boyutunu ele alarak hazırladığı   “Helal Et Sertifikası’ ne getiriyor?” isimli makalesini bu konularda yürüttüğüm çalışmaları bildiği için şahsıma özel olarak gönderdiği söz konusu bu makalesini tartışmalara katkı sağlayabileceğini düşünerek sizlerle paylaşmak üzere ekte bilgilerinize sunuyorum.

Saygılarımla.

A.Serpen

Helal Et Sertifikası’ ne getiriyor - Prof. Dr. Bülent MUTLUER ektedir.

 

* Helal Et Sertifikası’ ne getiriyor - Prof. Dr. Bülent MUTLUER.pdf

* Galler Kuzusu.pdf
 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !