Embed

İzmir Vilayet binasına Selamlık Haremlik

İzmir Vilayet binasına Selamlık Haremlik

 

05.11.2012 Pazartesi (bu gün) İzmir Vilayet binasına bir işim için gittim.

Sabahtan yetişemedim(Başka işlerim olması nedeniyle) Dolayısıyla öğleden sonrayı bekledim. Zaman geçirmek için Kemeraltı’nda bir tur attıktan sonra, mesainin başlamasına yakın tekrar Vilayete geldim.

Gördüğüm manzarayı önce algılamadım. Kadınların bulunduğu kuyruğa girmişim.

Hanımlar beni ikaz ettiler. Sonra erkeklerin bulunduğu kuyruğa girdim.

 

Öncelikle Vilayet girişine turnikeler yapmışlar.

Yeni fark ettim. Girişte X-ray cihazından geçiyorsunuz.Sonra Emniyet görevlileri sizin, varsa çantanızı ve üstünüzü arıyor.Memuriyet yaptığım yıllarda (13 yıl öncesi) ne giriş turnikeleri vardı, ne de arama.

 

Devlet yurttaşına güvenemez hale gelmiş.

 

Ayrıca giriş turnikelerinde bir bayan ve bir bay emniyet görevlisi eğer illa arama yapılacaksa tek turnikenin başında görev yapabilirdi.Ama hayır.İki ayrı turnike var.Birinden hanımlar diğer turnikeden baylar geçmek zorunda.

Eğer'' ben bu uygulamayı protesto ediyorum.Canımın istediği turnikeden geçerim''diyorsanız ne yazık ki Emniyet görevlileri sizi Vilayet alanına sokmuyorlar.

İzmirli hanımlardan birisi bu uygulamaya sinirlenip,erkeklerin kuyruğuna girdi.

Geri çevrildi.Bakalım daha nelere tanık olacağız.

Sevgi ve saygı.

 

T. Olgun

E-Postamdan bir ileti

***

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden Yeni Bir Restorasyon Daha.

Sıra “Haremlik-Selamlık”a geldi

Önemli tarihi yapıları tek tek yenileyerek kent yaşamına kazandıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de metruk durumdaki tarihi Ahmet Ağa (Haremlik-Selamlık) binasını Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden 30 yıllığına kiralayarak restorasyon çalışmalarına başladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yıllardır atıl durumda olan ve yıkılmaya yüz tutmuş Kemeraltı’ndaki Ahmet Ağa (Haremlik-Selamlık) binasını kente kazandırmak için kolları sıvadı. Restorasyon çalışmalarına başlanan tarihi bina için Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile 30 yıllığına “restorasyon karşılığı kiralama” sözleşmesi imzalandı.
Kemeraltı’nda mülkiyeti Salepçi Hacı Ahmet Efendi Vakfı adına Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olan 927 metrekarelik bina, Konak İlçesi Hacı Mahmut Mahallesi 848 Sokak’ta bulunuyor. Tarihi bina, restore edildikten sonra Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet vermeye başlayacak. Binanın restore edilmek üzere hazırlanan rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri, İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından da onaylanmıştı.
   
Tarihçesi
19. Yüzyıl’ın ilk yarısında yapılarak kente kazandırılan Haremlik-Selamlık binasında iki ana bölüm var. Birinci yapı “Selamlık”, ikinci bina ise “Haremlik” olarak tespit edilirken, Selamlık binası iki kat, Haremlik binası da bodrum kat ve üzerindeki iki kattan oluşuyor. Haremlik binasının arka bölümünde ayrı bir bahçe bulunuyor.
Zaman içinde oldukça yıpranmış ve zarar görmüş durumda olan bina, restorasyon projelerine uygun olarak kente kazandırılacak. Mühendislik projelerinin önümüzdeki günlerde tamamlanmasının ardından, bina için onarım ihalesine çıkılacak.

http://mekan360.com/haberler_1491,29,12,35-cevre-haberleri.html

 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !