Embed

Kâbe’de sel baskınları

DİN VE KULLANIMI

 

Kâbe’de sel baskınları 

 

ALİ İMRAN SURESİ: 97 Açık-seçik deliller, İbrahim'in makamı vardır orada. Oraya giren, güvene ermiş olur. Yoluna gücü yetenin o evi ziyaret etmesi, insanlar üzerinde Allah'ın bir hakkıdır. Kim nankörlük ederse hiç kuşkusuz, Allah bütün âlemlere muhtaç olmayacak bir Ganî'dir.

 

HACSURESİ: 27 İnsanlar içinde haccı ilan et ki, gerek yaya olarak gerekse derin vadilerden gelerek, yorgunluktan incelmiş binitler / Develer / üzerinde sana ulaşsınlar.


1941 ve 1974 yıllarındaki sel baskınlarında Kabe havuzun içinde yüzen bir yapı gibi göründü.


Sel baskınlarında Kabe'nin içi kadar çevresinde de su birikintileri oluştu. İbadet etmeye gelen Müslümanlar zor anlar yaşadıysa da zorluklara rağmen ibadet etmenin tadını çıkardı....


1941'deki sel baskını o kadar güçlüydü ki arabalar bile su üzerinde yüzdü. Yağmurun hemen ardından çekilmiş bu fotoğraf, insanların şaşkın bakışlarını yansıtıyor.


İnsanlığın en eski mabetlerinden, Müslümanların kıblesi Kabe, tarih boyunca hem insanların hem de doğa olaylarının tehdidine karşı hep korunarak bu günlere kadar ayakta kaldı..


Safa ve Merve arasında say yapanlar görünüyor. Bu koridor boyunca 7 kez yürümek gerekiyor ve toplam kat edilen mesafe yaklaşık 3,5 km. Normal koşullarda en az 1 saat sürüyor. Su içinde ise oldukça zor.


Sel baskınında yüzerek tavaf yapmaya çalışan ve ibadete ara verip Kâbe’nin duvarlarında dinlenen Müslümanlar...


1974 yılında Kâbe-i Şerif yağmur sebebiyle Hecer-ül Esved taşına kadar sular altında kaldı. En güçlü sel 1941 yılında yaşandı. Bu baskında Hacer-ül Esved taşından bir parçanın koptuğu söylenir...

Resimler: elestiriyoruz.com

***

Kâbe'nin, MÖ. 800'lü yıllarda yapıldığı tahmin ediliyor.

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !