Kılıçdaroğlu, PKK'lılar Filistinliler gibi özgürlük savaşcıs

Kılıçdaroğlu, PKK'lılar Filistinliler gibi özgürlük savaşcısıdır dedi. 

 

KILIÇDAROĞLU’NDAN SKANDAL İMZA

Kılıçdaroğlu’nun 32 başkan yardımcısından birisine seçildiği Sosyalist Enternasyonel’de PKK konusunda skandal bir sonuç bildirisine imza attığı ortaya çıktı.

10 Eylül 2012


161 üyeli Sosyalist Enternasyonel'de 32 genel başkan yardımcısından birisi olan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, sonuç bildirgesinde PKK'lıları adeta bir "özgürlük savaşcısı" gibi gösteren skandal bir bildiriye imza attığı ortaya çıktı.

Başbakan Erdoğan dün İl Başkanları toplantısında Kılıçdaroğlu'nun o toplantının imza attığı sonuç bildirgesinden bir bölüm okudu. O bölümde PKK adeta bir özgürlük dirinişçisi olarak gösteriliyor ve çocuk, genç, asker, sivil demeden katliamlar yapan PKK'lıları İsrail'e karşı mücadele eden Filistinlilerle bir tutuluyor.

Erdoğan, bu bildirideki bu bölümü nasıl düzelttirmezsin diye çıkıştığı Kılıçdaroğlu'na şunları söyledi:

"Şu anda PKK terör örgütünün mücadelesini özgürlük mücadelesi olarak gösteren bildiriyi imzalayan Kılıçdaroğlu sana yazıklar olsun. Bakın bundan çark edebilir. İmza yaş kuru diyebilir. Çark konusunda sınırları aştı dünya çapında bir fenomen haline geldi. Türkiye'deki bir terör örgütünün mücadelesini Filistin'deki mücadeleyle özdeşleştirmek talihsizliktir. Allah CHP seçmenine yardım etsin.

İŞTE KILIÇDAROĞLU'NUN İMZA ATTIĞI BİLDİRİDEN İLGİLİ BÖLÜM

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun da imzaladığı Sosyalist Enternasyonal'in 24. Kongresi'nin "Barış, sürdürülebilirlik ve işbirliği" başlıklı bildirisinde yer alan bölüm;

"The Kurdish question, like that of Israel and Palestine, is one that requires a multilateral answer. Parties representing Iraq, Iran, Turkey, Syria and the Kurdish people with the assistance of the UN and other supranational institutions must work within a multilateral framework. The Congress of the Socialist International has decided to re-establish a Special Working Group on the Kurdish Question with the aim to advance and protect the rights, the security and the improvement of the living conditions of the Kurdish people in accordance with international law."

O BÖLÜMÜN TÜRKÇESİ
"İsrail ve Filistin sorununa benzeyen Kürt sorununa çok taraflı çözüm gerekiyor. Irak, İran, Türkiye, Suriye ve Kürt halkı ile BM ve uluslararası kuruluşlar çözüm için çok taraflı bir çerçevede çalışmalı. Kürt sorununun çözümü, hakların korunması, Kürt halkının güvenlik ve yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik özel çalışma grubunun uluslararası yasalara göre yeniden kurulmasına Sosyalist Enternasyonal Kongresi'nce karar verilmiştir."

---

Kılıçdaroğlu’nun neye imza attığından haberi yok

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Kürt sorunu ile Filistin meselesini aynı gören Sosyalist Enternasyonal’in (SE)sonuç bildirgesine imza atan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi.

Bozdağ, “Sayın Kılıçdaroğlu altına imza attığı metni benimsiyor mu açıklamalı” dedi. Türkmenistan Meclis Başkanı Akça Nurberdiyeva ile beraberindeki heyetle Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nda bir araya gelen Bozdağ burada gazetecilerin gündemle ilgili sorularını yanıtladı. Bozdağ, Güney Afrika’da yapılan SE’de Kılıçdaroğlu’nun başkan yardımcılığı sıfatı kazandığını, belirterek şunları söyledi:

Burada Esadçı orada muhalif
‘’Öyle anlaşılıyor ki Sayın Kılıçdaroğlu, başkan yardımcısı seçilme kaydıyla altına imza attığı şeyleri herhalde okumamış. Yani bir yandan Türkiye’de hükümetimizin takip ettiği Suriye politikasının karşısında CHP’nin ortaya koyduğu Esedçi bir duruş var, öte yandan SE’nin sonuç bildirgesinde Suriye konusunda yapılan tavsiyeler var. Öte yandan Kürt meselesiyle ilgili CHP’nin ve Türkiye’nin bir tutumu var. Bakıyorsunuz o tutumla da çelişen bir başka konu var ve gazetelerde yer alan bilgiler doğruysa, o konunun altına da imza attığı anlaşılıyor. Türkiye’nin ana muhalefet partisinin altına imza attığı metinden haberdar olmayan bir yaklaşım içinde olmasını Türkiye açısından da büyük bir talihsizlik olarak görüyorum. CHP altına imza attığı görüşlere katılıyor mu katılmıyor mu açıklamalı.”

secim.com.tr

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !