Kürtçe ve Zazaca insan anatomisi

 Kürtçe ve Zazaca insan anatomisi CANAN ALTINTAŞ/ DİYARBAKIR (DHA) Diyarbakır'da BDP'li belediyeler Kürtçe ve Zazaca insan anatomisini anlatan tabelalar yaptırdı. Tabelalar kent merkezinin birçok noktasına asıldı.    BDP Diyarbakır İl Başkanlığı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile merkez ilçe belediyeleri tarafından hazırlanan Kürtçe'nin Kurmanci ve Zazaca lehçelerinde hazırlanan afişler billboardlara asıldı. Afişlerde insan vücudundaki organlar hem Kurmanci hem de Zazaca lehçelerinde karşılıkları yazılarak tanıtıldı. Cadde ve sokaklara asılan afişler halkın da ilgisini çekti.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/14427423.asp

*********************

“Kürtçe Anamnez” kitabı , “Kürtçe Tıp Kongresi”, “Anadil ve Sağlık” konulu sempozyumdan sonra “Kürtçe ve Zazaca İnsan Anatomisi” haberi öncekileri tamamlar gibi gelmedi mi size de?

Diyarbakır kentimizin tanıtı tahtalarında sergilenen bu bir tür resimli sözlük nasıl anlamlandırılmalı?

Bu gösteri amaçlı gibi girişim bir bakıma bazı çelişkileri de dikkatimize sunmuş olmuyor mu?

O bölgemizde yaşayanların ağırlıklı olarak konuştuğu dilin iki lehçesinde tanıtıcı girişimde bulunmanın gereği neydi? O yöremizdeki insanlar bu dili ve elbette dağarcığını biliyorlarsa bunları bir kez daha anımsatmak hangi akla hizmettir?

Yok eğer oradaki insanlarımız bu terim ve sözcükleri bilmiyorlar da öğretilmesi amaçlanıyorsa; öğretme işinin tanıtı tahtaları yoluyla yapılacak olması yeryüzünde bugüne değin başvurulmamış bir yöntem olsa gerek!

Bu olasılık hesaplarını bir yana bırakarak; bir acı gerçeği anımsayalım!

Çok uzun yıllardır ama özellikle de son çeyrek yüzyılda ekilen ayrılıkçılık tohumları ekildiği ortamın  elverişliliğinden yararlanarak hızla yeşerdi. Hatta, boy vermeye başladıkları da söylenebilir.

Yerel yönetimler özellikle kamu yararı ve kamu hizmeti ile ödevli olduklarına göre “Kürtçe ve Zazaca İnsan Anatomisi” öğretimi bu ödevin neresine denk düşüyor diye sormadan edebilir misiniz?

Örneğin, böylesi bir tanıtım ve öğretim etkinliği yöre insanının işsizlik, eğitimsizlik, bilinçsizlik ve geri  bırakılmışlık sorununa derman olacak mıdır?

Ceyhun BALCI, 15.04.2010

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !