KUZEY IRAK KÜRT DEVLETİ

Amerika Irak'ı işgal etti, ülke fiilen üçe bölündü. 15-16 yıldır adım adım kurulan Kürt devleti ilan edilecek mi? Türkiye, "savaş nedeni" ilan ettiği böyle br gelişme karşısında ne yapacak? Irak'ın petrol zengini kenti Kerkük'ün hakimiyeti kimde olacak? Kerkük'teki gergin hava patlar da bir savaş başlarsa Türkiye bölgeye müdahale eder mi? Türkiye, 11 askerinin başında Kuzey ırak'ta çuval geçiren Amerika'yla karşı karşıya gelir, gerekirse çatışır mı? Peki ya Kuzey ırak'ta toprak aldığı, yatırım yaptığı, peşmergelere askeri eğitim verdiği video kayıtlarıyla da ispat edilen İsrail'le Türkiye'nin ilişkileri? Türkiye, karşı çıktığı Kürt devletinin kurulmasına adeta hamilik eden İsrail'le nasıl ilişkiler içinde? Araları gergin mi? Bağımsızlığa doğru giden, PKK'ya sığınak sağlayan Kuzey Irak Kürtleri'ne karşı İran'ın askeri operasyonlarına Türkiye de destek verdi mi? Hiç değilse bir memnuniyet ifade etti mi? Türk askerine çubval geçiren Amerika ile Peşmergeye askeri eğitim veren İsrail İran'ı hedef tahtasına oturtmuş durumda. Bu, biliniyor. Peki İran'a vaki olacak bir Amerikan-İsrail saldırısında Türkiye ne yapacak? Saldırıya destek mi verecek, tarafsız mı kalacak, karşı mı koyacak? TÜrkiye bölgesinde ne istiyor, ne için çalışıyor, kimlerle işbirliği yapıyor?

Kamuoyunda, tüm bu konularda tam bir kafa karışıklığı hüküm sürüyor. Konu mu çok karışık yoksa kafaların karışık olması mı isteniyor? Zor soru bu.

İLK KEZ YAYINLANAN FOTOĞRAFLAR

Türkiye, Ortadoğu'da kiminle nasıl ilişkiler içinde? Siyasi diplomatik sahnede alınan pozisyonlar, atılan nutuklar, imza atılan metinler, bir gün şöyle ertesi gün böyle yapılan çıkışlar bir yana... Türkiye, bölgede Amerika ve İsrail'le sıkı bir askeri ve istihbari işbirliği içinde! Sahnenin önündeki tüm mesafeliliğe karşın, sahne gerisinde üç ülke özellikle de Kuzey ırak merkezli olarak bölgesel oyunu şekillendiriyorlar. 8sutun, Kuzey Irak'ta Türk-Amerikan-İsrail işbirliğini belgeleyen fotoğraflara ve bilgilere ulaştı. İlk defa yayınladığımız fotoğraflarda üç ülkenin Kuzey Irak'taki ortak askeri ve istihbari birlikteliği, üsleri, depoları gün ışığına çıkıyor.

TÜRKİYE İÇİNDE DE FAALİYETTELER

Türkiye-ABD-İsrail, ortak harekatlarını kurdukları özel işbirliği ağı üzerinden icra ediyorlar. Sık sık bir araya gelen yetkililer Kuzey Irak'tan Lübnan'a kadar uzanan bir operasyon sahasında çalışıyorlar. En ilginci de, bölgede Türkiye'nin üstleneceği rolller için Türkiye içinde de kimi hazırlıkların birlikte yapılması. Amaç, Türkiye'nin Ortadoğu'daki çatışmanın içine çekilmesi olarak açıklanıyor.

LÜBNAN'A ÖZEL TİM

Türkiye, üçlü işbirliği çerçevesinde Lübnan'a özel bir tim göndermiş durumda. Lübnan'a asker gönderilsin mi, gönderilmesin mi tartışmasının yapıldığı günlerde Türk özel timi çoktan Lübnan'a gitmişti bile. 8sutun'un ulaştığı bilgiye göre Lübnan'da çatışmalara da katılan özel tim, geçtiğimiz hafta içinde bir de kayıp verdi. Kayıp, bir taciz ateşiyle başlayan çatışmada verildi.

KERKÜK YAKININDA ORTAK ÜS

Üç ülkenin işbirliğinin merkezi Kuzey Irak.

Amerika'nın Irak'a Birinci Körfez Savaşı'ndaki ilk saldırısından itibaren Irak'tan fiilen kopan ve otoritesiz bir bölge haline gelen Kuzey Irak'ta Türk, Amerikan ve İsrail'in askeri - istihbari varlığı önemli büyüklüğe ulaştı. Bu, yıllardır peyder pey ortaya çıkan belgeler ve bilgilerle netlik kazandı. Özellikle İsrail, Kuzey Irak'ı kendisi için önce potansiyel bir müttefik, sonra da büyük ihtimalle potansiye bir yayılma bölgesi olarak görüyor.

8sutun, İsrail'in Kuzey Irak'ta ciddi miktarda silah bulundurduğu ve çok iyi korunan depolarının fotoğraflarına ulaştı. İsrail, ciddi miktarda sevkiyat yaptığı bu depolardan yeni bir tane daha açmaya hazırlanıyor.

Türkiye-ABD-İsrail, "problemli" şehir Kerkük yakınlarında ortak bir üsse sahipler. Obüs bataryalar ve bubi tuzaklarıyla çevrili üsten Lübnan'a silah sevkiyatı yapılıyor. Stinger, MGM-29 Sergeant (nükleer başlık da takılabilen satıhtan satıha füze), RPG-7 tanksavar füzeleri, uçaksavalar bulunan depolarda, çok sayıda yakın muharebe silahı da mevcut. Yakın zamanda bu üsse Irak'ın işgalinden bu yana gerçekleşen en büyük silah sevkiyatı yapıldı.

ALINTIDIR.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !