Mercator Projeksiyonu

Mitolojik ve ilmi açıklamalar ışığında...

Titanlar Olimposlulara karşı isyan edince Zeus, Atlas'ı gökyüzünü taşıma cezasına çarptırdı. Bununla birlikte, Atlas çoğunlukla küre şeklinde bir şey taşırken tasvir edilir, en mükemmeli de Flaman Mercator'un toplu halde yayınlanan haritalarının kapağında kullanılanıdır.

Resim; bilecik.edu.tr-fenedebiyat

Daha yakından bakılırsa bu kürenin aslında Dünya değil, gökkubbe olduğu görülecektir. Ayrıca Mercator, kitabının adını Titan'dan değil, ilk kez "göksel" küreyi ("yerküre"nin aksine) ürettiği kabul edilen (dağlara da adını vermiş olan) efsanevi filozof, Moritanya Kralı Atlas'tan almıştır.

Resim; bilecik.edu.tr-fenedebiyat

Bu kitap, Mercator'un Atlası olarak tanındı ve bu isim daha sonraki herhangi bir harita kitabı için de kullanıldı.

Bir ayakkabı tamircisinin oğlu olan Gerard Mercator, 1512'de doğduğunda adı Gerard Kremer'di. Soyadı Flaman dilinde "pazar" anlamına geliyordu, bu yüzden soyadını Latinleştirip "pazarcı" anlamına gelen Mercator yaptı.

 

Resim; bilecik.edu.tr-fenedebiyat

Mercator modern haritacılığın babasıdır ve tabii tüm zamanların en önde gelen Belçikalısıdır.

Mercator'un ünlü 1569 izdüşüm haritası -ki bu dünyayı enlem ve boylamların düz çizgileriyle kusursuz bir şekilde haritaya aktarma konusundaki ilk denemedir- çoğu insan için hâlâ "dünya"nın en inandırıcı görünüşü olmaya devam ediyor. Daha da önemlisi, ilk defa yanlışsız konum ve rota belirlemeye imkan vererek Keşif Çağı'nın bilimsel temelini oluşturmuştur.

Resim; atlas.selcuk.edu.tr

Bazı biçim çarpıklıkları nedeniyle Mercator'un izdüşümü artık haritalarda ve atlaslarda çok seyrek kullanılıyor: 1989'da önde gelen ABD'li harita bilimi kurumları bu izdüşümün kullanımdan tamamen kaldırılması gerektiğini açıkladı.

 Resim; atlas.selcuk.edu.tr

İnçtir ki, bu açıklama, NASA'nın, Mercator'un izdüşüm; yöntemini Mars'ın haritasını çıkarmak için kullanmasını engellemedi

Harita 70 derece Kuzey ve Güney ve güney (sol) ve kuzey (sağda) kutuplar Polar Stereografik projeksiyon Mercator projeksiyon bulunuyor.

Bu haritanın en belirgin özelliği, güney dağlık (çoğunlukla turuncu) ve kuzey ovalar (mavi) arasında yükseklik büyük bir tezat oluşturmasıdır.

Kaynak

  En düşük yüksekliklerde hakkında 60°E , Hellas havzasındaki ise en yüksek cepheler, yaklaşık 250 ° E deki Tharsis volkanik ilinde bulunan ve öngörülen Mercator  Yüksek çözünürlüklü harita sürümünü   buradan  (18 MB / piksel 3.5 km). http:ya da buradan indirebilir siniz.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !