Narlarını satamayınca Eşen Çayı’na döktüler.

Narlarını satamayınca Eşen Çayı’na döktüler.  

 

Fethiye’nin Kemer Beldesi’ne bağlı köylerde yüzlerce dönümde üretilen nar, meyve suyu fabrikalarının kota koyup, alımları durdurmaları nedeniyle telef oldu.
 

 Üreticiler, “Nar alıcısı ortada yok, 10 kilo nar satarak bir ekmek satın alamıyoruz. 7 kilo nar satıp bir bardak çayı zor içiyoruz. Narın bakımı, işçiliği oldukça masraflı, harcadığımız parayı karşılamamız mümkün değil. Ortada alıcı yok. Pazarda satamadığımız ürünü çaya dökmek zorunda kaldık” dediler.

Alaçat Köylülerinden Muhsin Yanşak, satılmayan narları traktörü ile Eşen Çayı köprüsüne taşıdıklarını, protesto için diğer üreticilerle narları köprüden aşağıya döktüklerini, Ankara, Suriye ile uğraşırken durumlarının perişan olduğunu, narı 10-15 kuruştan satamadıklarını, narların tarlada kaldığını söyledi.

Üreticilerden Osman Ünal, Mustafa Kortan, Durmuş Kuşkonmaz ise “Evvelden pamuk, susam üretiyorduk, teşvik yaptılar nar ektik, iki yıldan bu yana 15 kuruştan zor satıyoruz, bu yıl fabrikalar alımı durdurunca topladığımız ürün çuvallarda kaldı, 10 kilo nar satarak bir adet ekmek alamıyoruz, yetkililerden çiftçiye, üreticiye destek istiyoruz” dediler. 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !