ŞARAP:ENOANT'I İÇİP......

Şarap hakkında bazı yazışmalardan alıntılar..........

 

Gözükmesin hele bir kez üşüdüğümüz, "! Kırımın iti gibi titriyorsun" der hemencecik bizim köylümüz.

Kapat üzümleri derikende, vurgulanandır  iki kara gözümüz.

Ve de, bilmek lazımmış Enoant'ı;  içip, içipte sadede gelsindir özümüz, diyen, Gülfidan
gul.fidan                                                                            gul.fidan?yahoo.de

***********

Değerli öbek üyeleri,
Bundan yaklaşık 2 hafta öne bir vesile ile ailece Kırım'ı gezme fırsatımız oldu.... Orada dikatimi çeken hadise ise, bu ekstrenin beraber katıldığımız gezi grubu tarafından iyi bilindiği ve çok kimsenin de şişelerce alıp döndüğü idi...Bunun yanında oradaki eczanede kendi vatandaşlarına da peynir ekmek gibi satıldığı idi.....Tabii orada bu ekstrenin sadece yoğunlaşmış bir öz olduğu, şarap gibi alkol içermediğini ve de çocuklara da verildiğini öğrendim...
Bende merakla bir örnek aldım...Tabii orada internet imkanım olmadığı için bu ekstrenin özelliklerini inceleme fırsatım olmadı..
Memleketime döndükten sonra iş yoğunluğum nedeniyle yakın zamanda ancak inceleme imkanım oldu...Ve çok ilginç sonuçlara ulaştım....
Bu ekstrenin çok çok ilginç özellikleri ortaya çıktı...Özellikle benimde deneysel çalışmalar yapmış olduğum dönemde kullandığım maddeleri içeren, son derece güçlü doğal antioksidan bir madde olduğunu gördüm..Anti oksidanlar günümüzün en popüler konusudur Tıp aleminde...Genel olarak düşündüğümüzde bir çeşit kanser önleyici de diyebiliriz...Bunun yanında bir kalp ve damar hastalıklarına, hatta bir çok hastalığın oluşum mekanizmasının engellenmesine yarıyor....
Özetle antioksidan, bir çeşit demirde pas önleyici gibi özellikler taşıyorlar...Ki malumunuz demirde oksitlenince çürümeye başlar....Bu insan içinde geçerlidir...Yaşlılık bir çeişt oksitlenmedir...
 
Bu konuyu da enoantın sitesinde incelemeye başlayınca oldukça kuvvetli bir antioksidan olduğunu gördüm...Bu nedenle de Gülfidan hanıma tavsiye ettim..O da bu bilgiyi sizlerle paylaşmış...
Bana da konuyu biraz olsun tamamlamak düştü...
 
Son olarak bir arkadaşımız da fiyatını sormuş...Fiyatı Türkiye'de 250 cc lik şişede 85 YTL.....Ama ben Kırım'da yaklaşaık 35 YTL ye almıştım...Şimdi burada bir pazarlamacı gibi bilgi vermek zorunda kaldığım için üzgünüm...Ama konu sağlık olduğu için bir katkım olsun istedim..
 
Ama bu kadar faydalı bir ekstre hakkında bilgilerimi sizlerle paylaşmak istedim..
Bunun yanında Gülfidan hanımın vermiş olduğu sitenin içinde her türlü ayrıntılı bilgide mevcut...Hatta şu anda oturduğum şehir olan Konya'daki satılan eczaneyi de aradım...Ellerinde bulunduğunu ifade ettiler...
Bu adres listesi de http://www.enoant.net/page05.html de mevcut...Neredeyse bütün ülkede ulaşmak mümkün...
 
Kısa ve öz  olarak bilgilerimi sizlerle paylaşmak istedim...
Saygı ve sevgilerle sağlıklı günler dilerim....
Ertuğrul Kafalı                                                             kafali1405?gmail.com
*********
Enoant İle ilgili bilgi için teşekkür ederim. İletinizi okur okumaz bir iki gün önce aldığım bir ileti aklıma geldi. İşte aşağıya kopyala yapıştır yaptım. Eeee bakarsın bazı arkadaşlar alkollüsünü tercih eder ben misal. Bakınız siyah üzümün sağlığa faydası kur'an dada yazıyormuş. Ben açıp bakmadım ama şahitleri çok.... İşte ilgili yazı aşağıda......
 
Şarap ve KUR'AN
Sadece dostlarimin sagligini dusundugumden yolluyorum.

Ilgilenenlere..
Rabbim sen ne buyuksun!
Kur'an'da yazili mucizeyi bilim 2006'da kesfetti!..
Aslinda bu iki yaziyi ard arda okumam da bir mucizevi tesadüf müydü,acaba?.
Fikret Otyam'dan gelen faksi okudum önce.. Yasamdan Dakikalar ekibi ile Antalya'ya gidecektik ertesi sabah.. Koca Otyam bizi Geyik Dagi'ndaki evine davet ediyordu..
"Muhabbet hitaminda daga çikmanizi ve billur sular esliginde cennet demi sarap ve dahi üzüm suyundan mamul dem alalim o dem ki,Kur'an-i Kerim'in Nahl Suresi 67'inci ayetinde aynen söyledir:
'Hurmaliklarin meyvalarindan, üzümlerden de sarhos edici bir içecek ve güzel bir rizik elde edersiniz. Iste bunda, aklini isleten bir topluluk için kesin bir mucize vardir.' (Çeviri: Prof. Yasar Nuri Öztürk)

Fikret Agabey 65 yildir demlenir bilirim.. "Saka yapmis olmali" dedim..
Evde çesitli Kur'an mealleri var. Açtim.. Yasar Nuri Hoca aynen böyle çevirmis..
Elmalili Hamdi Hoca'nin meali de üç asagi bes yukariböyle.. Üzümlerden sarhos edici bir içecek.. Aklini isleten toplum için"kesin" bir mucize..
Uzandim divana her günkü gibi, gazeteleri okuyacagim..
En ustte Herald Tribune var..
Bir baslik hemen dikkatimi çekti..
"Saraptaki madde bol kalorili yemeklerin kötüetkilerini önlüyor.."Bir nefeste okudum yaziyi..
Harvard Tip Okulu ve Amerikan Ulusal Yaslanma Enstitüsü arastirmacilari, kirmizi sarapta bulunan resveratrol denen dogalmaddenin zengin kalorili vebol yagli yemeklerinKötü etkilerini yok ettigini ve ömrü uzattiginikesfetmisler.
Habere göre..
Hergün düzenli alinan resveratrol, son yillarda hizla artan obezite/sismanlik kaynakli rahatsizliklar, hatta ölümlerin çaresi oluyor.
Resveratrol üzümün kabugunda, dolayisi ile kirmizi sarapta bulunan bir madde ve bu madde, ünlü bilim dünyasinda "Fransiz Paradoksu" diye bilinen çeliskinin büyük anlamda çözümü..
Fransizlar dünyanin en zengin ve en yagli yemeklerini yiyen millet olduklarihalde, Amerikalilara göre çok daha az kalp hastaliklarina yakalaniyorlar.
Neden?..
Iste bundan.. Her yemekte içtikleri kirmizi saraptaki resveratrol, bol yagli, bol kalorili yemeklerinin kötü etkisini yok ediyor. Arastirmacilar bir gurup deney faresini, yüzde 60'i yaglardan olusan
bir diyetle beslediler. Fareler, fare türü için orta yas demek olan, biryasindaydilar.
Beklendigi gibi fareler bir süre sonar seker hastasi oldular,karacigerleri büyüdü ve standart beslenen farelere göre daha erken ölmeye basladilar.
Bir baska gurup fare de ayni diyetle beslendiler, ama onlara ayni zamanda büyük dozlarda resveratrol verildi.. Bu fareler de normalin üstünde sismanladilar.
Ne var ki bunlarin kan sekerlerinde ve insilün üretimlerinde degisme olmadi.
Seker hastasi olmadilar. Karacigerleri büyümedi. En önemlisi saraptaki bu madde farelerin hayatini çok keskin bir sekilde uzatti.
Resveratrol alan fareler, normal beslenen ve normal yasam süren farelerden de daha uzun yasadilar.
Yani.. Bu fareler, sagliklarindan hiçbir bedel ödemeden, en sevdikleri, en güzel, en lezzetli, en yagli yemekleri istediklerikadar yediler.
Üstelik..
Normal beslenen farelere göre daha uzun yasadilar. Arastirmacilar resveratrolun farelerin fiziksel yasam kalitelerine nasil etki ettigine de baktilar. Farelerin denge ve fiziksel gücünü deneyen bir
test var. Dönen bir çubuk üzerinde düsmeden yürüme süreleri ölçülüyor.
Resveratrol alan fareler yaslandikça daha basarili olmaya basladilar ve normal beslenen genç farelerle ayni formu muhafaza ettiler.
Merak edip baska kaynaklara daldim.. Kirmizi saraptaki bu dogal madde, sadece ömrü uzatmakla kalmiyor.. Kansere karsi.. Virüs hastaliklarina karsi.. Atesli, iltihapli hastaliklara karsi..
Sinirlerin ve sinir sisteminin muhafizi.. Yani her derde deva tam bir mucize madde bu..
Bu konulardaki çalismalar da hizla devam ediyor.
Uzmanlar farelerden alinan sonuçlarin insanlar için de geçerli olacagini düsünüyorlar..
Ama simdilik asilmasi gereken çok sey var.. Bir defa doz.. Kirmizi sarabin  litresinde 1.5 ile 3 miligram resveratrol var.
Farelerle ayni etki için normal kiloda bir insanin günde 10 ile 20 sise arasi sarap içmesi lazim.
Bu kadar fazla alkol alindiginda resveratrolun etkisi ne olur, bilinmiyor..
Benim bildigim, Nahl suresinin 67'inci ayetinde haber verilen"Kesin mucize"nin "Aklini isleten topluluk" tarafindan nihayet kesfedildigi.. Bu mucizeyi çözmek için 2006 yilini bekleyen bilim,
resvetrol hapini da  herhalde kisa zamanda gerçeklestirir..
Insanlar yüzyillardan beri sarap kadehlerini tokustururken bosuna "Sagliginiza" demiyorlarmis..
Gerçekten sagliklarina içiyorlarmis meger!..
Eeeee Ne yapalım "Sağlığınıza o zaman"
fahrettin karayel                                                     devo712001?yahoo.com
*********
Kuran, insanlardan alinip, Politikacilarin elinde bir alet olarak kullanilirsa, iste tarih ve gunumuzden
ornekleri gorulen halle gorulur. Esasen, tabiatin geregi, goreceliklerin hemen tamamini icinde barindiran Kuran, bu yapisi ile asil ve asal bilgi niteliginde olup, insaniyete baris ve huzur vermek
kabiliyetini gosterir. Aksi halde, despotlarin gayri insaniliklerine bir gerekce sayilir...
Bir TURK                                                                         husrevster?gmail.com
*******

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !