Embed

Şeriatçıların Alkollü içki vurgunlarına verdiği destek.

Şeriatçıların Alkollü içki vurgunlarına verdiği destek.

 

Şeriatçıların PKK'lıların, Destekçisi, iş birlikçisi olunan yabancı firmaların, sadece ve sadece Alkollü içki, Mazot, Sigara zamlarından kaynaklı vurgundan aldıkları paylar ne kadardır hiç düşündünüz mü?
.
Hamd Olsun Müslüman’ız ama Alkolden yaptığımız vurgun hiçbir şeyde yok.

Bir de her yaptığımız sigara, alkollü içki benzin zammından PKK’nın kaçakçılarına giden pay büyüdükçe daha çok Müslümanlaşıyoruz.

Olsun ne de olsa yaptığımız her zam Mehmetçiğin tabutuna bir çivi, PKK’lı teröristlere de mermi olarak dönüyor.

PKK’yı bitiren de Türbanı bitiren de bu nedenle biter.

Neden bitmesin ki?

Doğu hizmetine gidenlerin diğer meslektaşlarıyla arasındaki maaş farkı (uçurumları) ne kadar hiç düşündünüz mü?

Haydi Hamd edelim…

İşin özeti budur.

Neydik, ne olduk?A. Dursun

***

İngiliz alkol devi Mey İçki’yi 1,5 milyar avroya aldı    

22 Şubat 2011
İngiliz alkol devi Diageo, Türk alkollü içki üreticisi Mey İçki’yi 1,5 milyar avroya (2,1 milyar dolar) satın alma konusunda anlaştı. ABD'li özel girişim sermayesi TPG Capital, 2006'da şirketin yüzde 90'ını yaklaşık 800 milyon dolara almıştı.
 
ALTI YIL ÖNCE 292 MİLYON DOLARA SATILDI
Mey İçki, Tekel'in alkollü içecekler bölümünü 2004 yılında 292 milyon dolara satın almıştı. 2006 yılında ise ABD'li özel girişim sermayesi TPG Capital, Mey İçki'nin yüzde 90'ını yaklaşık 800 milyon dolara devralmıştı.     

TPG Capital, geçtiğimiz günlerde Mey İçki'nin yüzde 25 oranında halka arz edileceğini de belirtmişti. 

GÜMRÜK VERGİSİ SORUNU YAŞIYORDU
Diageo ve diğer dört yabancı alkollü içki üreticisi şirket, son altı yıldır Türkiye ile gümrük vergisi üzerinde anlaşmazlık yaşıyordu. Diageo, son altı aydır Türkiye’ye sevkiyat da gerçekleştiremiyordu. 

Türk hükümeti, alkollü içecek üreten şirketlerden 2001 ile 2009 yılları arasında ödedikleri ithalat vergilerini artırmasını istemişti. Diageo'nun yıllık hesaplamalarına göre gümrük vergisi tutarının 160 milyon doları aşması bekleniyor. Ancak, son çıkan bir yasayla bu konudaki anlaşmazlığın çözüme doğru yaklaşması, şirketin Mey İçki'yi alma iştahını da artırdı.

Son 10 yıldır büyük çaplı satın alma gerçekleştirmeyen Diageo, yakın zamanda gelişmekte olan ülkelerde pazarını genişletme yönünde adımlar atmaya başladı. Şirket, Çin'deki alkol tüketiminin neredeyse yarısının yapıldığı, 'beyaz likör' olarak da bilinen ‘baijiu’ üreticisi bir girişimde yer almıştı.

Diageo’nun yanı sıra, birçok Batılı şirket büyümekte olan piyasalara girmek için fırsat arıyor.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonet/17079293.asp

******

AMERİKALI yatırım fonu Texas Pasific Group (TPG), Yeni Rakı’nın sahibi Mey İçki’yi, İngiliz Diageo’ya 3,3 milyar TL (2,1 milyar dolar) gibi rekor bir fiyata satıyor.

2003 yılında Tekel’in içki bölümü 292 milyon dolara özelleştirilmiş, 2006 yılında ise 810 milyon dolara TPG’ye satılmıştı. Mey İçki CEO’su Galip Yorgancıoğlu, “Dünyanın en büyük alkollü içki üreticisinin Türk şirketine gösterdiği ilgi ve yatırım çok önemli. Bu sektör, şirket ve ülkemiz adına önemli bir adım. Türkiye’nin son birkaç yılda aldığı en yüksek yatırım ayrıca alkollü içki sektöründe dünyada yapılan en büyük anlaşmalardan biri” dedi.

Özelleştirme fiyatını 8 yılda 7’ye katladı
2003 yılında Tekel’in içki bölümü 292 milyon dolara özelleştirildi.
3 yıl sonra Mey İçki’yi 810 milyon dolara, TPG’ye satıldı.
Diageo’nun Mey İçki’ye 2,1 milyar dolar vermesi, özelleştirmeden bu yana fiyatın 7’ye katlandığını gösteriyor.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/17085519.asp

***

Türkiye birleşme ve satın almalarda birinci sırada.

Ernst & Young tarafından yayımlanan, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Macaristan, Polonya, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya ve Türkiye'yi kapsayan “Orta ve Güneydoğu Avrupa Birleşme ve Satın Alma İşlemleri Barometresi 2011” raporuna göre, Türkiye'de geçen yıl 13,7 milyar dolar büyüklük yaratan 272 birleşme ve satın alma işlemi gerçekleşti.

28 Şubat 2012

Türk şirketlerinden Mey İçki'nin 2,1 milyar dolara İngiliz Diageo Plc. Tarafından, Acıbadem Sağlık Grubunun yüzde 75 hissesinin 1,3 milyar dolara Malezyalı Integrated Healthcare Holdings ve Khazanah Nasional Berhad tarafından satın alınması işlemleri ile Genel Enerji iştiraklerinden Genel Energy International'ın İngiliz Vallares şirketiyle 2,1 milyar dolarlık işlem hacmiyle birleşmesi, geçen yıl bölge ülkelerinde yapılan en büyük 10 işlem arasında yer aldı.

Raporda, 2010 yılında birleşme ve satın alma işlemlerinde 2. sırada yer alan Türkiye, geçen yıl yaptığı işlem adedi ile kendi rekorunu kırdı. Polonya'nın ikinci sıraya gerilediği bölgede, 2010 yılında gerçekleştirilen 1.002 işlem, 2011 yılında yüzde 11 artış ile 1.116 rakamına ulaştı.

“Türkiye'nin bu başarısının gelecek yıllarda da devam etmesini bekliyoruz”
Rapora göre, değeri en yüksek işlemler Telekom ve medya, kimya, bankacılık ve finansal hizmetler sektörlerinde gerçekleştirildi. En fazla sayıda işlem yapılan sektör ise, her ülke için farklılık gösterse de, yoğunluk 163 işlemle üretim sektörü oldu. Bunu, 130 işlemle hizmetler sektörü, 110 işlemle enerji ve madencilik sektörleri izliyor. Türkiye, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Sırbistan ve Slovenya gibi en çok işlemi üretim sektöründe gerçekleştiren ülkelerden biri oldu.

Türkiye 11 Orta ve Güney Avrupa ülkesi arasında geçen yıl yaklaşık 14 milyar dolar büyüklük yaratan 272 işlemle en fazla birleşme ve satın alma yapılan ülke oldu.


http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/printnews.aspx?DocID=20016145

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !