Embed

ŞOK, ŞOK, ŞOK... YÖK'ten, Güzel sanatlar kapatılıyor genelge

ŞOK, ŞOK, ŞOK... YÖK'ten, Güzel sanatlar kapatılıyor genelgesi.

 

İmam kafası içine tükürdüğü sanat kavramını öğrencilere dayatmak için elinden geleni yapıyor.

Merak ediyorum müzik öğretmenleri veya Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'na Amir Ateş ilahi Grubu'ndan mı öğretmen, sanatçı, müzisyen atayacaklar?

İlahi adalet bunun neresinde?

Yıllardır güzel sanatlara gönül verenlerden öte, güzel sanatlar lisesine başlayan birinci, ikinci sınıf öğrencileri ne yapacaklar, İlahiyat Liseleri'ne mi gidecekler?

A. Dursun

***

Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencilerine Şok.

YÖK eğitim fakültelerine genelge gönderdi ve 5 alan dışında öğrenci alımının durdurulduğunu duyurdu. Güzel sanatlar lisesini bitiren öğrenci ve veliler isyanda.
26 Mayıs 2013/ opsiyonhaber.com

YÖK eğitim fakültelerine genelge gönderdi ve 5 alan dışında öğrenci alımının durdurulduğunu duyurdu. Güzel sanatlar lisesini bitiren öğrenci ve veliler isyanda.
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK), Nisan ayında eğitim fakültesi bulunan üniversitelerin rektörlüklerine şok bir yazı gönderdi. Yazıda, 5 alan dışında öğrenci alınmaması talimatı veriliyordu.

Rektörlükler, bu genelge karşısında ne yapacaklarını şaşırmış durumda. Güzel sanatlar lisesini bitiren ve bu sene üniversiteye girme planı yapan binlerce öğrenci ve velisi ise isyanlarda.

İŞTE YÖK'ÜN GÖNDERDİĞİ GENELGE;Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubu'nun, Eğitim Fakültelerinde ihtiyaç duyulan alanlara ilişkin olarak Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmen ihtiyaç projeksiyon (yansıtım) çalışmaları sonucunda belirlediği:

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (Rehberlik Öğretmen)

Din Kültür ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği

İlköğretim Matematik Öğretmenliği

Özel Eğitim Öğretmenlikleri

Teknoloji Tasarım Öğretmenliği

olmak üzere Eğitim Fakültelerinde 5 alanda öğretmenlik programı açılacak öğrenci alınmasına, bu alanların dışında program açılmamasına ilişkin önerisi 18.04 2013 tarihli Yükseköğretim Genel Kurulu toplantısında incelenmiş ve önerinin uygun olduğuna karar verilmiştir.

Bilgilerinizi ve Gereğini Arz ederim.

BİNLERCE ÖĞRENCİ İSYANDA
Bu 5 alının dışındaki, İngilizce kimya felsefe, müzik, resim vs gibi onlarca bölüme öğrenci alınmıyor. Üniversiteye müracaat için giden öğrencilere YÖK'ün gönderdiği genelge gösterildi ve öğrenci alınmayacağı bildirildi. Öğrenci ve velileri, bu skandal yasağı protesto etmek ve kaldırılması için çeşitli eylemler yapmaya hazırlanıyor.

BU YASAK 3 YIL SÜRECEK
YÖK yetkilileri, öğrenci ve velilere öğrenci alımının durdurulmasına gerekçe olarak öğretmen fazlası olduğunu öne sürüyor. Veliler ise bu yasağın 3 yıl süreceğini iddia ederek, amacın imam hatiplilere yer açmak olduğunu savunuyor.

REKTÖRLÜKLER ŞOKTA
Alınan bilgiye göre; Pazartesi günü ise uzmanlar konuyu tekrardan değerlendirecek. Hacettepe Üniversitesi'nin ise bu genelgeye karşı çıkarak kınama yazısı yayınlamış.

ogretmenleriz.com

 

* ŞOK, ŞOK, ŞOK... YÖK'ten, Güzel sanatlar kapatılıyor genelgesi.pdf

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !