Suriye'de yakalanan 43 MİT'çi için pazarlık başladı

Suriye'de yakalanan 43 MİT'çi için pazarlık başladı 

 

Suriye'de yakalanan 43 MİT'çi için pazarlık başladı

Türkiye’nin Suriye’de tutuklu bulunan 43 istihbaratçıya karşılık Özgür Suriye Ordusu’nun üst düzey liderlerini Suriye’ye teslim edebileceği öne sürüldü.

Medyanın günlüğü/11 Eylül 2012


Lübnan’da yayımlanan el-Binaa gazetesi, Türk istihbarat servisinin Suriye’de tutuklu bulunan 43 istihbarat görevlisine karşılık Hatay’da bulunan Özgür Suriye Ordusu komutanlarını Suriye’ye teslim etmeyi planladığını yazdı.

Haberde Suriye’de tutuklu bulunan 43 Türk istihbaratçısından 7’sinin daha önce İsrail’de özel operasyon eğitimi almış üst düzey istihbarat görevlisi olduğu iddia edildi.

Türk istihbaratçıların Suriye güvenlik güçlerinin Halep’teki bazı bölgelerde yaptığı operasyonlarda ele geçirildiğini belirten gazete, Suriye’nin bu kişileri Suriye ordusundan ayrılan ve şu an Türkiye’de bulunan Özgür Suriye Ordusu komutanlarıyla takas etmeyi istediğini bildirdi.

Suriye’de kaçırılan İranlı ve Lübnanlı rehinelerle takas görüşmelerinin sonuçsuz kaldığını belirten el-Bina gazetesi, Türkiye’ye kaçan Suriyeli üst düzey subaylardan Muhammed Şabluk’un Türkiye’nin kendisini takas malzemesi olarak kullanmak istediğini anlayınca intihar ettiğini öne sürdü.

Haberde Türkiye’nin Suriye’deki tutuklu istihbaratçılarını Lübnanlı ve İranlı rehinelerle takas etme girişiminin başarısız olmasından sonra kendisine sığınan Özgür Suriye Ordusu komutanlarıyla takası önerdiği ve takas edilecekler arasında Muhammed Şabluk’dan başka Riyad Esad’ın da bulunduğu iddia edildi.

El Binaa gazetesi, Türkiye’nin takas etmeyi düşündüğü Suriye’den kaçan bir istihbarat subayının da Türk istihbaratının Suriye’deki faaliyetleri konusunda çok şey biliyor olmasından ötürü öldürüldüğünü iddia etti.

Suriyeli bazı muhalif askerlerin geçtiğimiz hafta Hatay’ın Altınözü ilçesinde yaptığı üç günlük toplantının ardından “Suriye Ulusal Ordusu” adlı yeni bir silahlı grup oluşturması, Özgür Suriye Ordusu'na verilen uluslar arası desteğin çekilmeye başlandığı yorumlarına neden olmuştu.

Hatay’da bulunan Özgür Suriye Ordusu Komutanı Riyad Esad, Tuğgeneral Muhammed Hüseyin Hac Ali komutasında kurulan Ulusal Ordu’yu eleştirmiş ve Özgür Suriye Ordusu varken Ulusal Ordu adında yeni bir silahlı grup oluşturulmasının gereksiz olduğunu söylemişti.

Alman haber ajansına demeç veren Riyad Esad, “Ulusal Ordu’yu kuranlar başlangıçta bizi çağırmadılar. Bazı şahısların araya girmesi üzerine bizi çağırdılar. Fakat üzülerek söylemekteyim ki onlar, bizi dinlemek istemiyorlardı AB ülkelerinden bir tanesinin büyükelçisinin bulunduğu bir toplantıda kendi başlarına kararlarını aldılar. Bu, diktatörlüktür” demişti.

2011 yılının Haziran ayında Türkiye’ye sığınarak Cisr eş-Şugur’daki 120 Suriyeli polisi kendisinin öldürttüğünü açıklayan ve Hür Subaylar adlı bir silahlı grup kuran Yarbay Hüseyin Harmuş’un Hatay’daki MİT yetkilileri tarafından Suriye’ye satıldığı açıklanmıştı.

birgun.net

 

*********

Suriye'de bir Türk general yakalandı

İran'ın resmi haber ajansı Fars, Halep'in kontrolünü ele geçirmek için savaşan isyancılara komuta eden bir Türk generalin yakalandığını iddia etti.

05 Ağustos 2012

İran'ın yarı resmi Fars Haber Ajansı, Suriye'nin Halep kentinde Suriyeli muhalif askerlere komuta eden bir generalin yakalandığını öne sürdü. Ajans, Türk generalin yakalandığına ilişkinin duyurunun Suriye ordusu tarafından yapıldığını öne sürdü. Haberde Türk çatışma sırasında yakalanan Türk generalin, sorgulanmak üzere Halep'ten başkent Şam'a götürüldüğü belirtildi.

Yakalandığı iddia edilen Türk generalin kimliğiyle ilgili bir açıklamaya yer verilmeyen haberin devamında daha önce de 40 Türk askerin Suriye'de yakalandığına ilişkin iddialara yer verildi. Söz konusu iddia Türk basınında da yer bulmuş ancak Dışişleri Bakanlığı tarafından yalanlanmıştı.

'TERÖRİSTLER DESTEKLENİYOR' İDDİASI
Fars haber ajansının haberinde 'Türkiye, ABD, Suudi Arabistan ve Katar'la birlikte Suriye'deki terörist ve isyancı grupları destekliyor' ifadesine de yer verildi. Türk dışişlerinden ise konuya ilişkin bir açıklama yapılmadı

Bugün İran Mecli Başkanı Ali Laricani de, isim vermeden bazı bölge ülkelerinin Suriye'deki muhaliflere askeri destek verdiğini söylemişti.

haberturk.com

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !