Embed

Tabip Odası'ndan Hacâmat (HİCAMAT) şarlatanlığına tepki.

Tabip Odası'ndan Hacâmat (HİCAMAT) şarlatanlığı'na tepki. 

 

İstanbul Tabip Odası bir açıklama yayınlayarak Emine Erdoğan ve Şare Davutoğlu’nun himayesinde gerçekleştirilen ‘Hacamat ve Kupa Tedavisi Sempozyumu’na tepki gösterdi.
 


İstanbul Tabip Odası, 28-30 Eylül 2012 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilecek olan "2. Uluslararası Hacamat ve Kupa Terapisi Sempozyumu" ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

“Toplumu dini referanslara göre şekillendirme çabalarının sağlık alanındaki yansımaları olarak karşımıza çıkan sezaryen ve kürtaj tartışmalarına, hastane imamları projelerine şimdi de ‘Hacamat ve Kupa Tedavisi Sempozyumu’nun eklendiğine tanıklık ediyoruz’ denilen açıklamada, sağlık alanının giderek şiddetlenen ve kurumsallaştırılmak istenen bir gerici saldırıyla karşı karşıya olduğuna dikkat çekildi.

Bu konuya ilişkin son örneğin Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu himayesinde gerçekleştirilen ‘2. Uluslar arası Hacamat ve Kupa Terapisi Sempozyumu’ olduğuna vurgu yapılan açıklamada, sempozyum dahilinde yapılacak atölyeler kapsamında ‘geleneksel İslam tıbbında teşhis yöntemleri’, ‘Kuran ve hadis referansına sahip tıbbi bitkiler’, ‘Osmanlı ve Nijerya’da Kupa Tedavisi’, ‘Hastane Tabanlı Kesitsel Hacamat Çalışması’ gibi başlıkların tartışılacağı kaydedildi.

Sempozyumun bir şarlatanlık örneği olduğuna dikkat çekilen açıklamanın devamında şöyle denildi:

"Mevcut iktidar ve bürokrasi tarafından doğrudan ya da dolaylı olarak desteklenen, hiçbir bilimsel dayanağı bulunmayan, faydasız ve kimi zaman zararlı olduğu için modern tıp tarafından yüzyıl öncesinde terk edilmiş bir takım uygulamaların, her derde deva denilerek bugün yeniden canlandırılmaya hatta dayatılmaya çalışılması, halkın aklına, sağlığına ve tıbbın bilimsel niteliğine yönelik bir saldırıdır. Halkın sağlığı ile oynamak pahasına, alternatif tıp adı altında pazarlanmaya çalışılan çağdışı uygulamalarla bir yandan sağlık alanını bilimsellikten kopartarak dinselleştirmenin, diğer yandan da cepleri doldurmanın hedeflendiği açıktır. Tıp her geçen gün yeni bilimsel çalışma ve buluşlarla hızla ilerlerken, geleneksel tıp adı altında bilimdışı, sözde tedavi edici uygulamaların meşrulaştırılması girişimleri aynı zamanda iktidarın sağlık emekçilerini ve halkın cebini “hacamat” eden Sağlıkta Dönüşüm Programı’ndan güç almaktadır.

Mesleki sorumluluğumuz gereği halkımızın bilimsel ve nitelikli sağlık hizmeti alma hakkını ve tıp bilimini korumak zorundayız. Halkımızın inancını ve kazancını sömürmeyi hedefleyen şarlatanlara ve sağlıktaki gericileşmeye karşı mücadele etmek biz aydın hekimlerin görevidir. İstanbul Tabip Odası olarak sağlık alanındaki tüm bilimdışı uygulamalara, bunların meşru gösterilip desteklenmesine karşı durduğumuzu ve tıp mesleğinin bilimsel niteliğini kararlılıkla savunacağımızı bildirir, halkımızı çağdışı, gerici sağlık uygulamalarına itibar etmemeye çağırırız."

******

Hacâmat  (HİCAMAT)  nedir merak edip, bilmeyenlere...

 

 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !